مقام‌های هرات و شماری از باشند‌ه‌گان ولسوالی شیندند این ولایت با ابراز نگرانی می‌گویند که از چهار روز به این‌سو طالبان از ولایت‌های فراه، هلمند و چند ولایت دیگر به این ولسوالی آمده‌اند و در تلاش‌اند این ولسوالی را تصرف کنند.

باشنده‌گان و شماری از بزرگان قوم در ولسوالی شیندند می‌گویند، هم‌اکنون ساختمان ولسوالی، فرماندهی پولیس و شهرداری این ولسوالی که نیروهای امنیتی در آن‌ها مستقر هستند، با چند پاسگاه امنیتی در محاصرۀ طالبان قرار دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تورمحمد ظریفی، بزرگ قوم در ولسوالی شیندند به سلام‌وطندار می‌گوید که از چهار روز به این‌سو باشنده‌گان این ولسوالی از خانه‌های‌شان بیرون شده نمی‌توانند و تمام دکان‌ها بسته است. به گفتۀ او، تمامی جاده‌های منتهی به ساختمان ولسوالی شیندند، شهرداری، فرماندهی پولیس و پاسگاه‌های امنیتی و برخی جاده‌های بازار این ولسوالی از سوی طالبان ماین‌گذاری شده‌اند.

در اثر درگیری‌ها در شیندند زیان‌های هنگفت مالی به دکان‌ها و خانه‌های مسکونی مردم وارد شده است.

این بزرگ قوم می‌افزاید که در اثر این درگیری‌ها تلفات جانی به مردم و زیان‌های هنگفت مالی به دکان‌ها و خانه‌های مسکونی مردم وارد شده است. تورمحمد ظریفی نیز می‌گوید که براساس آمارهای نخستین، در نتیجۀ پرتاب هاوان از هر دو طرف درگیر، تاکنون ۳ تن از باشنده‌گان محل کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند. منابع در شفاخانۀ حوزه‌یی هرات نیز انتقال یک کشته و ۵ زخمی غیرنظامی را تأیید می‌کنند.

باشنده‌گان ولسوالی شیندند نیز می‌گویند که از چهار روز به این‌سو شدت جنگ به گونۀ کم‌پیشینه افزایش یافته است. به گفتۀ این باشنده‌گان، بیش‌تر راه‌ها به‌دلیل عدم کمک‌رسانی به نیروهای امنیتی، از سوی طالبان ماین‌گذاری شده‌اند.

در همین حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات درگیری شدید در ولسوالی شیندند را تأیید می‌کند و می‌گوید که طالبان تمامی افرادشان را به این ولسوالی آورده‌اند و با نیروهای امنیتی درگیر اند. به گفتۀ والی هرات، نیروهای امنیتی نیز از پیش آماده‌گی حمله‌های گستردۀ طالبان را داشتند و دو روز پیش شمار بسیاری از نیروهای کمکی با تجهیزات سبک‌وسنگین به ولسوالی شیندند مستقر شدند و حمله‌های طالبان را عقب زدند.

اثرهای درگیری در جاده‌های شیندند

سیدعبدالوحید قتالی می‌افزاید که تنها روز گذشته در مدت دو ساعت درگیری، ۱۱ جنگ‌جوی طالب کشته و ۸ تن دیگر شان زخمی شدند. به گفتۀ او، نیروهای امنیتی در درگیری رو در رو در شیندند هیچ تلفاتی نداشته‌اند، اما هفتۀ پیش یک رنجر سربازان ارتش هنگام انتقال زخمیان در این ولسوالی با ماین کنار جاده‌یی برخورد کرد که در نتیحۀ آن ۵ تن از سربازان ارتش کشته شدند.

آقای قتالی می‌گوید که در هفته‌های اخیر طالبان حمله‌های‌شان را بر ولسوالی‌های پشتون‌زرغون، اوبه، گلران و کشک کهنه شدت بخشیده‌اند؛ اما بیش‌تر این حمله‌ها با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: