ولسوالی قیصار ولایت فاریاب روز گذشته بهدست طالبان سقوط کرد؛ اما حدود ۳۰ تن از سربازان با مقاومت بیش‌تر در برابر طالبان خودشان را به یگانه روستای باقی‌ماندۀ این ولسوالی (کوهی) رساندند و با دیگر نیروهای امنیتی یک‌جا شدند. اما دیری نگذشت که روستای کوهی نیز سقوط کرد و اکنون از سرنوشت حدود ۱۰۰ سرباز خبری در دست نیست.

اما عبدالمنان قاطع، عضو شورای ولایتی فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید، گزارش‌هایی به او رسیده است که نشان می‌دهد از ۱۰۰ سرباز گیرافتاده ۲۰ تن‌شان کشته و ۸۰ تن دیگر با تمام امکانات جنگی‌شان به‌شمول ۷ تانک هاموی، اسیر طالبان شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

عبدالمنان قاطع می‌افزاید: «۱۰۰ سربازی که در قریۀ کوهی در بیز/قرارگاه امنیتی جابه‌جا بودند، با سقوط بیز امنیتی و این روستا همه به‌دست طالبان اسیر شدند و حدود ۲۰ تن آنان کشته شده و متباقی به‌دست طالبان اسیر اند.»

در همین حال، معروف مبارز، یکی از فعالان مدنی در ولسوالی قیصار می‌گوید که طالبان نیروهای امنیتی اسیرشده را از روستای کوهی به روستای بوری ولسوالی قیصار انتقال داده‌اند؛ اما به گفتۀ او، شمار کشته‌شده‌گان و زخمیان زیاد است. «طالبان اسیران را از یک قریه به قریۀ دیگر انتقال داده‌اند. فرماندهان محلی این نیروها و خیزش‌های مردمی در حالت زخمی به‌دست طالبان اسیر شده‌اند.»با این حال، انتقادها در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر سقوط ولسوالی قیصار و نرسیدن کمک از سوی کندک ارتش که در نزدیکی مرکز ولسوالی قیصار است، وجود دارد.

یک منبع محلی که نخواست هویتش افشا شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که کندک ارتش به‌دلیل شدت جنگ و احتمال ماین‌فرش راه مواصلاتی نمی‌توانست به کمک سربازان گیرمانده بپردازد.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

سیدزین‌الدین عابدی، رئیس جامعۀ مدنی فاریاب می‌گوید که ولسوالی قیصار به‌‌دلیل نرسیدن کمک هوایی و بی‌توجهی دولت سقوط کرده و بخش‌های بسیار ولسوالی دولت‌آباد نیز به‌دست طالبان افتاده است.

عبدالاحد ایلبیگ، عضو شورای ولایتی فاریاب نیز می‌گوید که طالبان صبح امروز دو پاسگاه نیروهای امنیتی را در ولسوالی دولت‌آباد تصرف کردند و احتمال دارد مرکز این ولسوالی نیز به‌دست طالبان سقوط کند.

با تماس‌های پی‌هم نتوانستیم دیدگاه مسئولان امنیتی فاریاب را در گزارش داشته باشیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: