خبرهای ۲۴ ساعت گذشته از سقوط ولسوالی‌ها و پاسگاه‌های امنیتی در ولایت‌های مختلف حکایت دارد. ولسوالی‌های دوآب و مندول در نورستان، گیزاب در ارزگان، ده‌یک در غزنی و ولسوالی شینکی در زابل از منطقه‎‌هایی‌اند که به‌دست طالبان سقوط کرده است.

یک منبع دولتی در نورستان به شرط افشانشدن نامش به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای امنیتی شب گذشته از ولسوالی دوآب  این ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند و این ولسوالی به‌دست طالبان سقوط کرده است.

سعدالله پاینده‌زوی، رئیس شورای ولایتی نورستان نیز می‌گوید، ولسوالی‌های دوآب و مندول این ولایت از ۲۰ روز به این‌سو در محاصرۀ طالبان بود که در نهایت هر دو ولسوالی به‌دست طالبان سقوط کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس شورای ولایتی نورستان می‌افزاید: «تلفات وجود ندارد، نیروهای امنیتی حدود ۲۰ روز مقاومت کردند. اکمال هوایی و زمینی نشد و در نهایت برخی از پرسنل تسلیم و برخی دیگر جان خود را نجات دادند که در نتیجه ولسوالی‌ها به‌دست طالبان افتادند.»

صاحب‌داد همدرد، خبرنگار محلی و باشنده‌گان ولسوالی نورگرام ولایت نورستان می‌گویند که مسئولان ولسوالی‌های دوآب و مندول از دو هفته به این‌سو از مرکز خواستار کمک‌های هوایی و زمینی بودند، اما به‌دلیل بی‌توجهی مقام‌های محلی و دولت مرکزی، سربازان مجبور به ترک این ولسوالی‌ها شدند.صاحب‌داد همدرد می‌گوید که اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، خطر سقوط ولسوالی نورگرام نیز وجود دارد. «خبر تازه این است که یک پاسگاه در ولسوالی نورگرام نیز سقوط کرده است. پولیس از این پاسگاه فرار کرده که این خود برای نوگرام یک زنگ خطر است.»

دوآب، مندول و نورگرام، از ولسوالی‌های غربی نورستان‌ است که در ۲۰ سال گذشته ناامن بوده‌اند.

در همین حال، طالبان ساختمان ولسوالی و فرماندهی پولیس گیزاب ولایت ارزگان را تصرف کرده‌اند و اکنون در چند پاسگاه باقی‌مانده درگیری جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بسم‌الله خان، نمایندۀ مردم ارزگان در مجلس نماینده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید که ولسوالی‌های دیگر این ولایت نیز زیر تهدید امنیتی‌اند. «گیزاب در وضعیت خیلی بد قرار دارد. یک قرارگاه و یک پاسگاه در یک تپۀ مرتفع باقی مانده. فرماندهی پولیس در دست حکومت است و ولسوالی و اطرافش به‌دست طالبان افتاده است.»

از سوی دیگر، منابع دولتی از سقوط ولسوالی‌های‌ شینکی ولایت زابل و ده‌یک ولایت غزنی خبر می‌دهند و می‌گویند که پس از درگیری‌های شدید، طالبان ولسوالی‌های شینکی زابل و ده‌یک غزنی را تصرف و نیروهای امنیتی را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

اما روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع گزارش‌ها دربارۀ سقوط ولسوالی‌ها را رد می‌کند و می‌گوید که نیروهای امنیتی در برخی مناطق عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند و عملیات به‌زودی از سر گرفته می‌شود.

با این حال، طالبان گفته‌اند که علاوه بر تصرف ولسوالی‌های دوآب و مندول و ولسوالی‌های دیگر، پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را نیز تصرف و در جریان درگیری شمار بسیاری از سربازان را کشته و زخمی کرده‌ و مقدار زیادی سلاح را نیز به‌دست آورده‌اند. مقام‌های دولتی این ادعای طالبان را رد می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: