شماری از بیماران در بدخشان، می‌گویند که به دلیل نبود خون در بانک خون شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت، ناچار اند از جاهای دیگری خون مورد نیاز شان را تهیه کنند.

نویده، باشنده‌ی ولسوالی جرم بدخشان که به شفاخانه‌ی ولایتی فیض‌آباد، مرکز این ولایت آمده و به خون نیاز دارد، می گوید: «به خون ضرورت داشتم. خون دَ بانک نداشتن. به یک نفر پنج هزار دادیم، ۵۰۰ سی‌سی خون خریدیم به مه تیر کدن. حالی او خلاص شده، قابله صیب میگه دیگه خون به کار داری. از کجا کنم؟ شوهرم غریب‌کار است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

لعل‌محمد، باشنده ولسوالی زیباک بدخشان که خانم بیمارش را برای درمان به شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت در شهر فیض‌آباد آورده، می‌گوید که با مشکل کم‌بود خون در این شفاخانه برخورده است. او، می‌افزاید: «خانمم مریض است بخش نسایی-ولادی به کم‌بود خون مواجه شده. ما ایجا خون پیدا نکردیم. دیگه بودجه خرید خون رَ نداریم که خون بخریم.»

پزشکان در شفاخانه‌ی ولایتی بدخشان، با تأیید کم‌بود خون در این شفاخانه، می‌گویند در صورتی که وضعیت به این شکل ادامه یابد، بیماران نیازمند به خون، جان شان را از دست خواهند داد.

گیتی فرح، پزشک بخش نسایی-ولادی در شفاخانه‌ی ولایتی بدخشان، می‌گوید که بانک خون این شفاخانه از چندی به این سو با کم‌بود خون روبه‌رو است. او، می‌افزاید: «از ای که بخش نسایی-ولادی همیشه یک بخش نیازمند به خون است و بانک خون شفاخانه‌ی ولایتی بدخشان هم خون کافی به خاطر مریضای عاجل و به خاطر تبادله نداره، دَ ای اواخر دچار مشکلات بسیار است.» به گفته‌ی او، اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، ممکن است شماری از بیماران در جریان عمل بمیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، صبغت‌الله محمدی، مسئول بانک خون و لابراتوار شفاخانه‌ی ولایتی بدخشان، می‌گوید: «فعلاً در بانک خون شفاخانه‌ی ولایتی خون کافی وجود ندارد. ما تقریباً شش الی هشت پاینت (خریطه) خون در بانک خون داریم که ای مقدار واقعاً به سطح یک شفاخانه‌ی ولایتی بسنده نیست.» به گفته‌ی محمدی، یک شفاخانه‌ی ولایتی، کم‌ازکم بایستی ۳۰ خریطه خون داشته باشد.

مسئولان در شفاخانه ولایتی بدخشان، از مردم به ویژه جوانان می‌خواهند که با برگزاری کارزار خون‌دهی، برای حل مشکل کم‌بود خون در این شفاخانه تلاش کرده و زندگی هم‌وطنان شان را نجات بدهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: