به‌دنبال گسترش روزافزون موج سوم ویروس کرونا در کشور و ثبت ۹۷۷ مورد ابتلای جدید روز گذشته، مسئولان وزارت صحت‌ هشدار می‌دهند که هرگونه بی‌پروایی در جدی‌نگرفتن رهنمودهای این وزارت، وضعیت را بدتر و پیچیده‌تر می‌کند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت‌ امروز در یک نشست خبری مشترک با سرپرست وزارت معارف و وزیر تحصیلات عالی در کابل با خطرناک‌خواندن وضعیت ویروس کرونا در کشور می‌گوید که اگر شهروندان با وزارت صحت هم‌کاری و نکته‌های بهداشتی را رعایت نکنند، همۀ شهروندان به این ویروس مبتلا می‌شوند.

به گفتۀ او، هر شبانه‌روز موارد مثبت این ویروس بلند می‌رود و این امر به‌معنای به‌ صدا درآمدن زنگ خطر جدی در کشور است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت‌ می‌افزاید: «امکان وقوع هر نوع خطری در افغانستان است. اگر شما هم‌کاری نکنید، ما ناچار هستیم تمام خانه‌ها را بستر بسازیم؛ یعنی تمام ملت مصاب خواهند شد.»

رعایت نکته‌های بهداشتی، حفظ فاصلۀ اجتماعی و استفاده از ماسک از  توصیه‌های جدی وزارت صحت به‌خاطر پیش‌گیری و مبارزه با ویروس کروناست؛ توصیه‌هایی که به گفتۀ وزارت صحت‌، شهروندان آن را درنظر نمی‌گیرند.افزایش مبتلایان به کرونا و نگرانی‌ها از بدترشدن وضعیت، وزارت صحت‌ را وا داشته که برای مهار این ویروس مرکزهای آموزشی، مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را در ۱۶ ولایت برای دو هفته تعطیل اعلام کند.

در نشست خبری مشترکی که از سوی وزارت‌های صحت، معارف و تحصیلات عالی برگزار شده بود، مقام‌های وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی نیز تعطیلی دو هفتۀ مکتب‌ها و نهادهای آموزشی را تأیید کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی در این نشست می‎‌گوید که برای کاهش گسترش ویروس کرونا در کشور، مردم باید توصیه‌های وزارت صحت را جدی بگیرند.

وزیر تحصیلات عالی می‌گوید: «واقعیت این است که ما متوجه نگرانی محصلان در مورد تحصیلات‌شان هستیم. اما حفظ جان مردم برای ما در اولویت قرار دارد و باید همه دست‌به‌دست هم دهیم تا در جهت حفظ جان هم‌وطنان خود اقدامات لازم را روی‌دست بگیریم.»

در همین حال، رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف نیز با تأیید تصمیم وزارت صحت می‌گوید که تا فیصلۀ بعدی این وزارت، تمام مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی بسته خواهند بود.

دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی در کابل، غزنی، هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، میدان‌وردک، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز به‌دلیل وخامت وضعیت کرونایی از امروز به مدت دو هفته تعطیل‌اند.

این در حالی‌‌ست که در شبانه‌روز گذشته، ۲۰ بیمار کرونایی در کشور جان باخته و ۶۵۴ مبتلای جدید شناسایی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: