وزارت صحت اعلام کرده که افزایش روزافزون بیماران مبتلا به کرونا نگرانی جدی بخش صحت و دولت افغانستان را در پی دارد و زنگ خطر جدی را به صدا درآورده است. در اعلامیۀ این وزارت آمده است که هر شبانه‌روز بر شمار افراد مبتلا افزوده می‌شود.

وزارت صحت گفته است که براساس برنامۀ مبارزه با موج سوم کرونا و به‌منظور کاهش گسترش ویروس و کنترل وضعیت موجود، تمامی دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکز‌های آموزشی دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت، از امروز (شنبه، هشتم جوزا/خرداد) برای دو هفته تعطیل‌اند.

طبق اعلامیۀ این وزارت، دانشگاه‌ها، مکتب‌ها و مرکز‌های آموزشی دولتی و خصوصی در ولایت‌های کابل، غزنی،‌ هلمند، ‌کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، میدان‌وردک، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز از امروز برای دو هفته اجازۀ فعالیت ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

وزارت صحت بر هم‌کاری مردم در زمینۀ رعایت اصول پیش‌گیری از ویروس کرونا از جمله حفظ فاصلۀ اجتماعی، شستن دست‌ها و پوشیدن ماسک تأکید کرده است.

در همین حال، وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی هم با پخش اعلامیه‌های جداگانه گفته‌اند که براساس فیصلۀ وزارت صحت، تمامی مکتب‌ها، مرکزهای آموزشی و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ولایت‌های نام‌برده از امروز برای دو هفته تعطیل‌اند.با این حال، ادارۀ ملی امتحانات نیز اعلام کرده که روند ثبت معلومات بایومتریک و آزمون کانکور در ولایت کابل تا اطلاع بعدی به تعویق افتاده است.

روند بایومتریک متقاضیان آزمون کانکور در ولایت کابل قرار بود فردا (یک‌شنبه، نهم جوزا/خرداد) آغاز شود و زمان برگزاری آزمون کانکور در کابل نیز تاریخ ۱۳ و ۱۴ جوزا تنظیم شده بود. این تصمیم پس از فیصلۀ وزارت صحت مبنی بر تعطیلی مکتب‌ها، دانشگاه‌ها و مرکزهای آموزشی گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که در روزهای پسین میزان ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس در کشور افزایش یافته و میزان ابتلای افراد به این ویروس روز گذشته در افغانستان رکورد شکست.

روز گذشته ۹۷۷ مبتلای جدید به کرونا شناسایی شدند که از زمان گسترش این ویروس در افغانستان بی‌پیشینه گفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: