مسئولان اتاق صنایع و معادن افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که چندین صنف آنان در حالت ورشکسته‌گی قرار دارد.

فریداحمد مولوی‌زاده، معاون روابط بین‌الملل اتاق صنایع و معادن افغانستان، وضعیت صنف‌های صنعتی و معادن را بحرانی می‌خواند و می‌گوید که این صنف‌ها در حالت بدی به‌سر می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «هر صنف امروز مشکلات دارد. واقعاً در همین بحران که بحران اقتصادی‌ست، چندین صنف ما در ورشکسته‌گی‌ست. کارخانه‌ها بسیار مشکلات دارند، در حالت بسیار خطرناکی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.»

از سویی هم، سخی‌احمد پیمان، سرپرست اتاق صنایع و معادن افغانستان با این‌که آمار مشخصی ارائه نمی‌کند؛ اما از متوقف‌شدن فعالیت شماری از صنف‌های صنعتی خبر می‌دهد. او نبود مواد خام در کارخانه‌ها، مشکل برق در پارک‌های صنعتی و کاهش فروشات را، از عامل‌های عمدۀ متوقف‌شدن فعالیت شماری از این صنف‌ها می‌داند.

در حاشیۀ این نشست در پیوند به فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا و اختصاص بخشی از پول‌های منجمدشدۀ افغانستان به‌عنوان غرامت به بازمانده‌گان حمله‌های یازدهم سپتامبر، هم‌چنان اشاره شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخن‌رانان این نشست می‌گویند که ذخایر ارزی افغانستان وابسته به شهروندان این کشور است. آنان از کشورهای همسایه می‌خواهند که در برابر آمریکا صدا بلند کنند؛ زیرا بی‌ثباتی افغانستان سبب بی‌ثباتی در کشورهای همسایه نیز می‌شود.

لازم به یادآوری‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی و منجمدشدن ذخایر ارزی افغانستان، شهروندان کشور با مشکلات و چالش‌های بشری و اقتصادی بسیاری روبه‌رو شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: