در ادامۀ واکنش‌ها به فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، مؤسسۀ زنان افغان برای صلح و آزادی امروز با برگزاری نشست خبری، این فرمان را ناعادلانه عنوان کرده و خواهان پرداخت غرامت جنگ‌های ۲۰ سال پسین در افغانستان از سوی آمریکا شد.

جو بایدن چند روز پیش فرمان اجرایی را امضا کرد که براساس آن بخشی از دارایی‌های ارزی افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حادثۀ یازدهم سپتامبر، اختصاص می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تورپیکی مومند، معاون مؤسسۀ زنان افغان برای صلح و آزادی، می‌گوید که ذخایر ارزی افغانستان  پشتی‌بان پولی این کشور است. به گفتۀ او، این تصمیم بایدن افغانستان را با یک فاجعۀ بزرگ روبه‌رو خواهد کرد.

ستاره مغبت، عالم دین و یکی از اعضای این مؤسسه، نیز تصمیم بایدن را ظلم آشکار بر شهروندان افغانستان می‌داند. او از جامعۀ جهانی می‌خواهد که برای  رهاسازی دارایی‌های افغانستان و جلوگیری از استفادۀ این دارایی‌ها به‌عنوان غرامت، اقدام کنند.

این در حالی‌ست که در ادامۀ واکنش‌ها به فرمان اجرایی جو بایدن، کاخ سفید اعلام کرد که بدون حکم دادگاه ایالات متحدۀ آمریکا هیچ دارایی بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، پرداخت نخواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دربارۀ دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان «یک گامی از روند است» و تا زمانی که حکم دادگاه در این زمینه صادر نشود، هیچ پولی انتقال نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: