جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که بدون حکم دادگاه ایالات متحدۀ آمریکا هیچ دارایی بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، پرداخت نخواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته که فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دربارۀ دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان «یک گامی از روند است» و تا زمانی که حکم دادگاه در این زمینه صادر نشود، هیچ پولی انتقال نخواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ساکی افزوده است که این اقدام جو بایدن، تلاشی برای رهاسازی و استفادۀ بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به نفع شهروندان این کشور است که در غیر آن، این دارایی‌ها منجمد باقی می‌ماند و نمی‌تواند به افغانستان انتقال یابد.

به گفتۀ سخنگوی کاخ سفید، اعضای خانواده و بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در دادگاه فدرال علیه مقام‌های امارت اسلامی دعواهایی مطرح کرده‌اند، که بیش از ۳.۵ میلیارد دالر دارایی شامل این دعوا است و در ایالات متحده باقی می‌ماند تا حکم دادگاه دربارۀ آن تصمیم بگیرد.

اما او تأکید کرده است که هدف از فرمان اجرایی بایدن، فراهم‌آوری بخشی از این دارایی‌ها برای شهروندان افغانستان است تا از آن برای مقاصد بشردوستانه استفاده شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی از سوی این کشور بسته شده بود، را چند روز پیش امضا کرد. براساس این فرمان، ۳.۵ میلیارد دالر برای رسیده‌گی به کمک‌های بشردوستانه و بحران بشری در افغانستان و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در آمریکا در نظر گرفته شده است.

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. امارت اسلامی افغانستان با پخش اعلامیه‌یی به فرمان اخیر جو بایدن مبنی بر مصادرۀ بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان واکنش نشان داده و آن را تحریک‌کننده خوانده و نیز دربارۀ آن به واشنگتن هشدار داده‌ است.

در اعلامیۀ امارت اسلامی آمده است که اگر آمریکا از موقف خود منصرف نشود و به کارهای تحریک‌کننده ادامه دهد، امارت اسلامی هم ناگزیر می‌شود سیاست خود دربارۀ آن کشور را بازنگری کند.

در اعلامیۀ تأکید شده که حمله‌های یازدهم سپتامبر هیچ ربطی به شهروندان افغانستان ندارد و «تصرف دارایی مردم افغانستان با بهانه‌گرفتن این روی‌داد، تجاوز و ظلم آشکار است.»

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، نیز سه روز پیش با انتقاد از این تصمیم جو بایدن گفت که آمریکا باید در این زمینه تجدید نظر کند. او تأکید کرد که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان از حکومت امارت اسلامی نه؛ بل مربوط به شهروندان افغانستان است. وزارت‌های خارجۀ چین و پاکستان نیز از این فرمان انتقاد کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، هزاران تن از شهروندان کشور روز گذشته در شماری از ولایت‌های کشور در واکنش به این تصمیم به جاده‌ها آمدند و راه‌پیمایی‌های اعتراض‌آمیز کردند.

معترضان تأکید کردند که حمله‌های یازدهم سپتامبر ربطی به مردم افغانستان ندارد و نباید دارایی‌های کشور به بازمانده‌گان قربانیان این روی‌داد داده شود. معترضان هم‌چنان خواستار پرداخت غرامت به قربانیان جنگ افغانستان از سوی آمریکا شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: