پس از فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان، بانک مرکزی کشور این تصمیم را ناعادلانه خوانده و خواستار تجدید نظر در این زمینه شده است. این بانک امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که تصمیم آمریکا دربارۀ بسته‌کردن ذخایر ارزی افغانستان و تخصیص آن به اهداف بی‌ربط، ناعادلانه است.

در اعلامیۀ بانک مرکزی افغانستان آمده است: «بانک مرکزی هیچ‌گاه نمی‌پذیرد که ذخایر ارزی افغانستان زیر نام غرامت یا کمک‌های بشری در اختیار دیگران قرار داده شود.» این بانک تأکید کرده است که از ذخایر ارزی کشور برای تطبیق سیاست پولی، تسهیل تجارت با جهان و استحکام سیستم مالی کشور استفاده می‌شود و مالک اصلی آن نه حکومت‌ها و احزاب؛ بل‌که شهروندان افغانستان‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانک مرکزی افغانستان افزوده است که اختیار این پول در دست مردم افغانستان است و آمریکا باید در تصمیم خود تجدید نظر و تمام دارایی‌های افغانستان را آزاد کند. این در حالی‌ست که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در آخرین فرمان خود ۳.۵ میلیارد دالر از هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان را به قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر اختصاص داده است.

ذخایر ارزی افغانستان در آمریکا پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بانکی در نیویورک آمریکا بسته شد. تصمیم اخیر دولت آمریکا دربارۀ این ذخایر، واکنش‌های نهادهای حقوق بشری را نیز به‌دنبال داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دیدبان حقوق بشر با پخش اعلامیه‌یی از فرمان رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، انتقاد کرده و گفته که رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: