دیدبان حقوق بشر با پخش اعلامیه‌یی از فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، انتقاد کرده و گفته که رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است.

براساس فرمان جو بایدن، از هفت میلیارد دالر ذخایر ارز خارجی افغانستان که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بانکی در نیویورک آمریکا بسته شده، ۳.۵ میلیارد دالر آن به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود و ۳.۵ میلیارد دیگر آن به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر اختصاص می‌یابد.

دیدبان حقوق بشر گفته است که در صورت تطبیق این تصمیم، یک سابقۀ مشکل‌ساز برای کنترل ثروت ایجاد خواهد شد. در اعلامیۀ این نهاد آمده است که اختصاص ۳.۵ میلیارد دالر به کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان ممکن است سخاوت‌مندانه به‌نظر برسد، اما باید به‌خاطر داشت که کُل هفت میلیارد دالر پیش از این به‌طور قانونی به شهروندان افغانستان تعلق گرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دیدبان حقوق بشر نیز گفته است که به‌منظور رسیده‌گی به بحران کنونی افغانستان، تلاش‌های مداوم سازمان ملل متحد و سازمان‌های بشردوستانه برای متقاعدکردن ایالات متحده و بانک جهانی برای کاهش محدودیت‌های اقتصادی و تثبیت اقتصاد افغانستان که نزدیک به فروپاشی کامل است، مهم‌تر است.

در اعلامیۀ این نهاد نوشته شده است که محدودیت‌های کنونی بر نظام/سیستم بانکی افغانستان، مردم این کشور را به سمت قحطی سوق می‌دهد؛ «در حالی که خشونت فزایندۀ امارت اسلامی، سرکوب و محدودیت‌های شدید علیه زنان و دختران اعمال می‌شود.»

دیدبان حقوق بشر افزوده است که ۹۰ درصد شهروندان افغانستان از ناامنی غذایی رنج می‌برند. این نهاد تأکید کرده است که کاهش بحران اقتصادی افغانستان در نهایت مستلزم اجازه‌دادن به بانک مرکزی این کشور برای انجام معاملات با دالر با استفاده از سیستم بانکی بین‌المللی‌ست و این مستلزم ارائۀ مقداری از دارایی‌های ارزی به بانک است تا به‌عنوان وثیقه برای «تسویه»ی معاملات الکترونیکی دالری باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این نهاد هم‌چنان گفته است که برای رسیده‌گی به نگرانی‌ها مبنی بر این‌که تأمین دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان می‌تواند امارت اسلامی را غنی‌ کند، بانک جهانی می‌تواند درخواست کند که تمام تراکنش‌های بانکی توسط حساب‌رسان مستقل نظارت شود.

این در حالی‌ست که با سقوط دولت پیشین و روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی این کشور در بانک‌های جهانی بسته شد. رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را امضا کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: