شماری از شهروندان کشور امروز در واکنش به بسته‌ماندن پول‌های افغانستان توسط آمریکا، در کابل تظاهرات کردند. معترضان می‌گویند که بسته‌ماندن پول‌های افغانستان سبب بحران بشری در افغانستان شده است.

به گفتۀ معترضان، این پول وابسته به شهروندان افغانستان است؛ در حالی‌ که آمریکا خلاف قانون ذخایر ارزی کشور را بسته کرده است. اعتراض‌کننده‌گان خواهان آزادسازی بی‌قیدوشرط این پول‌ها از سوی آمریکا اند.

شفیع‌الله، یک تن از معترضان و برگزارکنندۀ این برنامه، می‌گوید: «تظاهرات امروز ما به‌خاطر مسدودماندن پول افغانستان توسط آمریکا و کشورهای دیگر جهان است. ما خواهان این هستیم که آمریکا پول‌های افغانستان را آزاد کند تا مردم از مشکلات اقتصادی نجات یابند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شفیع‌الله، یک تن از معترضان و برگزارکنندۀ این برنامه

الیاس، یک تن دیگر از معترضان، نیز می‌گوید: «کشورهای منطقه نیز باید از جهان بخواهند تا هرچه زودتر منابع اقتصادی و ثروت ملی این کشور را رها کنند.»

نظرمحمد، یکی دیگر از معترضان، بسته‌ماندن ذخایر پولی افغانستان را جفا در حق مردم افغانستان می‌داند و می‌گوید که ادامۀ تحریم‌ها تنها به مردم فقیر افغانستان آسیب می‌زند. او می‌افزاید: «هدف از مظاهرۀ ما این است که پول ما آزاد شود. دیگر بالای ما ظلم نشود و به خواست ما رسیده‌گی شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا بسته شد و هنوز روشن نیست این پول چه زمانی در دست‌رس مردم افغانستان قرار می‌گیرد.

با آن‌که مقام‌های امارت اسلامی بارها خواهان آزادسازی پول‌های افغانستان شده‌اند؛ اما خواست آنان با رد مقام‌های آمریکایی روبه‌رو شده است. در تازه‌ترین مورد، بر بنیاد گزارش‌ها آمریکا در حال بررسی صدور مجوزهای بیش‌تر تسهیلات مالی برای افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: