شماری از فعالان مدنی، سینماگران و فرهنگیان جوزجان امروز در یک نشست در این ولایت، خواهان آزادسازی پول‌های منجمدشدۀ افغانستان شدند. به گفتۀ آنان، هم‌اکنون بیش از ۹.۴ میلیارد دالر پول افغانستان در بانک‌های آمریکا بسته است که باید بدون قیدوشرط آزاد شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

علی‌شیر انتظار، از فرهنگیان جوزجان می‌گوید که پس از این فرهنگیان این ولایت فعالیت‌های‌شان را مطابق قوانین نافذۀ شریعت اسلامی به پیش می‌برند و دادخواهی‌ها و نشست‌ها را به‌منظور حل مشکلات مردم راه‌اندازی می‌کنند. به گفتۀ او، هر نظام کارشیوه و قوانین خود را دارد که مطابق آن فعالیت‌ها منسجم می‌شود و به پیش می‌رود.

در همین حال، نقیب‌الله اسحاق‌زی، از فعالان مدنی جوزجان می‌گوید که شهروندان افغانستان در وضعیت اسف‌باری به‌سر می‌برند و آمریکا باید برای جلوگیری از فاجعۀ انسانی پول‌های منجمدشده را آزاد کند. به گفتۀ او، فقر و بی‌کاری، بهای بلند مواد غذایی و غیرغذایی، دست‌رسی‌نداشتن به سپرده‌های بانکی و اجرانشدن به موقع معاش کارمندان دولتی، از چالش‌هایی‌اند که شهروندان را متأثر کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان امارت اسلامی برای جوزجان در این نشست می‌گویند که حق دست‌رسی به اطلاعات، از سرگیری فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، ایجاد فرصت‌های شغلی، فعالیت زنان در فضای مصون و ازمیان‌برداشتن مشکلات و مانع‌ها، در صدر کارهای امارت اسلامی قرار دارد. به گفتۀ آنان، آزادنکردن پول‌های منجمدشدۀ افغانستان، بیش‌ترین آسیب را به شهروندان وارد کرده است.

ذبیح‌الله حسینی، رئیس اداری مقام ولایت جوزجان می‌گوید که امارت اسلامی متعهد به عملی‌سازی برنامه‌های مهمی‌ست که با تطبیق آن در کنار ایجاد فرصت‌های شغلی، زمینۀ فعالیت‌های مناسب به تمام اقشار جامعه مطابق به شریعت اسلامی مهیا خواهد شد. او می‌افزاید، مشکلاتی را که امروز شهروندان افغانستان متحمل می‌شوند، ریشه در اقتصاد دارد که آمریکا پول‌های این کشور را منجمد کرده‌ است‌.

ذبیح‌الله حسینی، رئیس اداری مقام ولایت جوزجان

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: