شماری از عالمان دین زن و فعالان مدنی امروز با برگزاری یک نشست مشترک در کابل، خواهان شرکت زنان در نشست بزرگ علما که قرار است از سوی امارت اسلامی برگزار شود، شدند.

شماری از فعالان مدنی می‌گویند که زمینۀ شرکت زنان در نشست پیش‌رو فراهم است و باید به آنان اجازه داده شود تا خواست‌های شهروندی خود را در آن بیان کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خدیجه ایوبی، یک تن از فعالان مدنی، می‌گوید که بازگشایی مکتب‌های دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم و حضور زنان در بخش‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مواردی‌اند که  زنان  می‌خواهند روی آن بحث کنند.

خانم ایوبی می‌افزاید: «از این‌که در این جرگه روی موارد و مسائل مهم ملی صحبت می‌شود و زنان نیم پیکر جامعه هستند، لذا باید در تصمیم‌گیری‌ها شامل شوند. در صورت عدم حضور و شرکت زنان، تصمیم‌ها و فیصله‌هایی که در قبال مردم افغانستان خاصتاً زنان افغانستان صورت می‌گیرد، عادلانه نخواهد بود.»

ساره احمدی، یکی دیگر از فعالان مدنی، نیز می‌گوید با آن‌که نشست علما قرار است در روزهای نزدیک برگزار شود، اما امارت اسلامی از زنان برای حضور در این نشست سرنوشت‌ساز، دعوت نکرده است.

به گفتۀ او، امارت اسلامی زنان را نمی‌پذیرد و در مدتی که به کشور حاکم شده‌، در تلاش حذف زنان در بخش‌های مختلف آموزشی، اجتماعی و سیاسی‌ بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، احمدضیاء انوری، یک تن از عالمان دین، از امارت اسلامی می‌خواهد که به زنان به‌عنوان نیمی از جامعه، اجازۀ شرکت در نشست را بدهد.

این همه در حالی بیان می‌شود که قرار است نشست بزرگ علما در روزهای آینده در کابل برگزار شود. مسئولان امارت اسلامی دربارۀ آجندای این نشست تاکنون جزئیاتی ارائه نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: