جنبش زنان مقتدر افغانستان از ادامۀ بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم انتقاد کرد. اعضای این جنبش امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که آموزش حق اساسی دختران است و امارت اسلامی باید هرچه زودتر در تصمیم خود مبنی بر تمدید تعطیلی مکتب‌های دخترانه، تجدیدنظر کند.

مونسه مبارز، رئیس اجرایی جنبش زنان مقتدر افغانستان، می‌گوید که زنان بخشی از روند توسعه محسوب می‌شوند و محروم‌کردن آنان از ساختار سیاسی و آموزشی، جنایت ملی‌ست و قابل پذیرش نیست. بانو مبارز با انتقاد از عمل‌کرد جامعۀ جهانی و نهادهای بین‌المللی در برابر حقوق اساسی زنان افغان، می‌گوید که نهادهای حقوق بشری و جامعۀ جهانی پالیسی بی‌اعتنایی در برابر زنان افغان را روی‌دست گرفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او تأکید می‌کند که جهان باید مسئولیت خود در برابر زنان افغان را انجام بدهد. مونسه مبارز می‌افزاید: «از نهادهای بین‌المللی، جامعۀ جهانی و سازمان‌های حقوق بشری درخواستی داشتیم که این‌ها زمانی از عدالت و برابری حرف می‌زنند که این‌جا یک نسل از حقوق انسانی‌شان محروم‌اند و یک نسل به جرم زن‌بودن حق تعلیم، آموزش، مشارکت سیاسی و حق کار در بیرون از خانه را ندارد.»

ذکیه زهادت، عضو جنبش زنان مقتدر افغانستان، در این برنامه می‌گوید تمدید تعطیلی مکتب‌های دخترانه نشان می‌دهد که امارت اسلامی تعهدی بر وعده‌هایش ندارد. او در این باره می‌گوید: «ادامۀ بسته‌ماندن مکاتب دخترانه نشان‌دهندۀ عدم تعهد امارت اسلامی در قبال گفته‌های‌شان به مردم افغانستان است و امارت اسلامی با بستن مکاتب به‌روی دختران نشان داد که هیچ باوری در برابر زنان افغانستان ندارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

انتقادها از بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه و ادامۀ محدودیت‌ها بر زنان در حالی بیان می‌شود که امارت اسلامی وعدۀ بازگشایی تمامی مکتب‌ها به تاریخ سوم حمل را داده بود؛ اما برخلاف تعهد مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم را به‌روی دختران باز نکرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: