شماری از عالمان دین امروز در یک نشست خبری در کابل، با انتقاد از بسته‌ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه می‌گویند که این اقدام بزرگ‌ترین زیان بر پیکر اسلام است.

آنان می‌گویند که تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بستن مکتب‌های دخترانه هیچ توجیه شرعی و عقلانی ندارد. عالمان دین از امارت اسلامی می‌خواهند که بیش از این مانع آموزش دختران نشوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سمیه شفیق، یک تن از عالمان دین و استاد دانشگاه، می‌گوید که بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم، زیان بزرگی را بر پیکر اسلام وارد می‌کند. به گفتۀ او، در پی بسته‌ماندن مکتب‌ها، جامعۀ غرب به این باور می‌شود که اسلام حق آموزش دختران را سلب کرده است.

در همین حال، منیراحمد بلیغ، یکی دیگر از عالمان دین در این نشست نیز می‌گوید که آنان به هیچ گروه و حکومتی اجازه نمی‌دهند چیزی که حق‌شان نیست، بالای‌شان تحمیل شود. او می‌افزاید که اگر حکومت‌های خودکامه با یکه‌تازی و ظلم بر مردم حکومت کنند، قطعاً پایدار نخواهند ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عالمان دین تأکید می‌کنند که امارت اسلامی بیش از این مانع آموزش دختران نشوند؛ چون این اقدام هیچ توجیه شرعی و عقلانی ندارد.

گفتنی‌ست که بیش از ۲۰۰ روز از بسته‌بودن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم می‌گذرد؛ اما امارت اسلامی هنوز اقدام عملی برای بازگشایی مکتب‌ها انجام نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: