آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با ابراز تأسف از ادامۀ بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، گفته این اقدام نقض غیرقابل توجیه حقوق برابر است که تمام کشور از آن آسیب می‌بیند.

دبیرکل سازمان ملل امروز در توییترش نوشته است که پشتی‌بانی از حقوق زنان و دختران افغانستان، کودکان را از گرسنه‌گی و جوامع را از فقر نجات می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز، گوترش در واکنش به این تصمیم امارت اسلامی گفته بود که عمیقاً از اعلام مقام‌های امارت اسلامی مبنی بر تعلیق آموزش دختران بالاتر از صنف ششم تا اطلاع بعدی، متأسف است.

او با پخش اعلامیه‌یی تأکید کرده بود که آغاز سال جدید آموزشی توسط همه دانش‌آموزان دختر و پسر و خانواده‌ها پیش‌بینی شده بود، اما به گفتۀ او، «ناکامی امارت اسلامی در بازگشایی مکتب‌ها برای دختران بالاتر از صنف ششم، باوجود تعهدات مکرر این گروه یک ناامیدی عمیق برای افغانستان آسیب‌دیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل از مقام‌های امارت اسلامی خواسته بود که مکتب‌ها را بدون تأخیر برای همه دانش‌آموزان باز کنند.

گفتنی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم اجازۀ رفتن به مکتب را نیافتند. وزارت معارف امارت اسلامی از بازگشایی مکتب‌ها در سوم ماه حمل در سراسر کشور به‌روی تمامی دختران و پسران خبر داده بود؛ اما این وزارت در همان روز این تصمیم را تا امر بعدی تعلیق کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: