در ادامۀ‌ واکنش‌های جهانی به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بستن مکتب‌های دخترانه، شواری امنیت سازمان ملل متحد در این باره یک نشست برگزار می‌کند. نماینده‌گی دایمی ناروی در سازمان ملل متحد، صبح امروز در توییترش نوشته است که شورای امنیت این سازمان دربارۀ ممنوعیت تحصیل دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان، بحث خواهد کرد.

این نشست قرار است پس از چاشت امروز برگزار شود. نماینده‌گی دایمی ناروی در سازمان ملل متحد گفته که آموزش یک حق بشری‌ست. مکتب‌های دخترانه سال گذشته پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بیست‌و‌چهارم اسد بسته شدند. امارت اسلامی در نخست اجازۀ بازگشایی مکتب‌های دخترانه از صنف اول تا ششم را صادر کرد و سپس وعده داد که در سال جدید خورشیدی تمامی مکتب‌ها بازگشایی خواهند شد.

چندی پیش نیز وزارت معارف امارت اسلامی اعلام کرد که در ماه حمل سال ۱۴۰۱ دروازه‌های تمامی مکتب‌های سراسر کشور به‌روی دانش‌آموزان پسر و دختر بازگشایی می‌شوند. قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی  روز چهارشنبه، سوم حمل در سراسر کشور بازگشایی شوند، اما وزارت معارف در همان روز اعلام کرد که مکتب‌های دوره‌های متوسطه و لیسۀ دختران تا امر بعدی هم‌چنان بسته می‌ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اطلاعیۀ وزارت معارف امارت اسلامی آمده است که هرگاه مطابق شریعت، رسم‌ورواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طرح شود، آن‌گاه براساس حکم رهبری امارت اسلامی مکتب‌های متذکره آغاز خواهد شد.

بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه واکنش‌های منفی گسترده‌یی ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. به تازه‌گی ایالات متحدۀ آمریکا و متحدان غربی‌اش، تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بازنشدن مکتب‌های دوره‌های متوسطه و لیسه به‌روی دختران را محکوم کرده و هشدار داده‌‌اند. وزیران خارجۀ آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و نمایندۀ اتحادیۀ اروپا در یک‌ اعلامیۀ مشترک گفته‌اند که این اقدام امارت اسلامی در تضاد با تضمین‌های عمومی آن‌ها به مردم افغانستان و جامعۀ جهانی بود.

این اعلامیه روز گذشته (پنج‌شنبه، چهارم حمل/فروردین) توسط وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا پخش شده است. در اعلامیه آمده که تصمیم امارت اسلامی به‌خاطر بستن مکتب‌های دخترانه، پس از ماه‌ها تلاش جامعۀ جهانی برای پشتی‌بانی از آموزگاران و انتظار باز‌بودن مکتب‌ها برای همۀ دانش‌آموزان، گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه نوشته شده است: «این اقدام امارت اسلامی در تضاد با تضمین‌های عمومی آن‌ها به مردم افغانستان و جامعۀ جهانی بود. این تصمیم پس از ماه‌ها تلاش جامعۀ جهانی برای پشتی‌بانی از کمک هزینۀ آموزگاران براساس این انتظار که مکتب‌ها برای همه باز باشد، با توجه به علاقۀ بیش‌تر دانش‌آموزان و آموزگاران افغانستان گرفته شد.»

وزیران خارجۀ آمریکا و متحدانش با ابراز «تاسف» گفته‌اند که این تصمیم زمانی گرفته شده است که دختران مشتاق افغانستان برای نخستن ‌بار در هفت ماه گذشته به سمت مکتب‌های خود می‌رفتند. آن‌ها از حاکمان کنونی افغانستان خواسته‌‌اند که فوری از این تصمیم که عواقبی فراتر از آسیب آن برای دختران افغانستان خواهد داشت، عقب‌نشینی کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: