وزارت خارجۀ قطر در واکنش به بسته‌ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه، بیانیه‌یی پخش کرده است. در بیانیه آمده است که این کشور نگرانی و ناامیدی شدیدی را از تصمیم امارت اسلامی برای تعلیق آموزش دختران تا امر بعدی، ابراز می‌کند.

وزارت خارجۀ قطر گفته است که این تصمیم  پیامدهای منفی بر حقوق بشر، تحولات و اقتصاد افغانستان خواهد داشت. در بیانیۀ آمده است: «قطر به‌عنوان یک کشور اسلامی که زنان از تمام حقوق خود از جمله حق آموزش برخوردار اند، از دولت سرپرست افغانستان می‌خواهد که در راستای آموزه‌های اسلام در رابطه با حقوق زنان دوباره به تصمیم خود تجدید نظر کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این وزارت تأکید کرده است که قطر به هم‌کاری با شرکای افغانستانی و بین‌المللی خود متعهد است تا اطمینان حاصل کند که تمام شهروندان افغانستان از حق آموزش خود برخوردار اند.

در عین حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به تصمیم امارت اسلامی گفته که عمیقاً از اعلام مقام‌های امارت اسلامی مبنی بر تعلیق آموزش دختران بالاتر از صنف ششم تا اطلاع بعدی، متأسف است.

گوترش با پخش اعلامیه‌یی گفته است که آغاز سال جدید آموزشی توسط همه دانش‌آموزان دختر و پسر و خانواده‌ها پیش‌بینی شده بود، اما به گفتۀ او، «ناکامی امارت اسلامی در بازگشایی مکتب‌ها برای دختران بالاتر از صنف ششم، باوجود تعهدات مکرر این گروه یک ناامیدی عمیق برای افغانستان آسیب‌دیده است.»

دبیرکل سازمان ملل از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که مکتب‌ها را بدون تأخیر برای همه دانش‌آموزان باز کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم اجازۀ رفتن به مکتب را نیافتند. وزارت معارف امارت اسلامی از بازگشایی مکتب‌ها در سراسر کشور به‌روی تمامی دختران و پسران خبر داده بود؛ اما روز گذشته این تصمیم را تا امر بعدی تعلیق کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: