در ادامۀ واکنش‌ها به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، با پخش بیانیه‌یی گفته است که اگر این تصمیم فوری لغو نشود، روابط امارت اسلامی با جهان به‌شدت آسیب می‌بیند.

وزیر خارجۀ آمریکا تأکید کرده که آموزش یک حق بشری است و آمریکا بهانه‌های امارت اسلامی برای عملی‌نکردن تعهدشان به شهروندان افغانستان مبنی بر بازگشتن همه دانش‌آموزان در تمام سطوح به مکتب‌ها را، رد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنتونی بلینکن افزوده است: «این تصمیم امارت اسلامی اگر فوراً لغو نشود، به مردم افغانستان چشم‌انداز برای رشد اقتصادی و امیدواری‌های امارت اسلامی برای بهبودی روابط‌شان با جامعهٔ جهانی را عمیقاً آسیب خواهد زد.»

وزیر خارجۀ آمریکا تأکید کرده است که در کنار دختران افغان و خانواده‌های‌شان که آموزش را راهی برای تحقق کامل ظرفیت جامعه و اقتصاد افغانستان می‌دانند، می‌ایستد.

در همین حال، توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان، در توییترش نوشته که بستن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم، خیانت در تعهدات عمومی به شهروندان افغانستان و جامعۀ جهانی است.

او گفته است: «من امروز به میلیون‌ها خانوادۀ افغان می‌پیوندم تا شوک و ناامیدی عمیق خود را از تصمیم امارت اسلامی ابراز کنم.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا از امارت اسلامی خواسته است که به‌خاطر آیندۀ کشور و روابط با جامعۀ جهانی، به تعهدات‌شان به مردم خود عمل کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مکتب‌های دخترانه سال گذشته پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بیست‌و‌چهارم اسد بسته شدند. امارت اسلامی در نخست اجازۀ بازگشایی مکتب‌های دخترانه از صنف اول تا ششم را صادر کرد و سپس وعده داد که در سال جدید خورشیدی تمامی مکتب‌ها بازگشایی خواهند شد.

قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی روز گذشته بازگشایی شوند، اما وزارت معارف اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دختران تا امر بعدی هم‌چنان بسته می‌ماند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: