یان مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان، بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم را «خیلی ناامید‌کننده» خوانده است. او امروز در توییترش نوشته که از گزارش‌ها مبنی بر این‌که امارت اسلامی به دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ رفتن به مکتب را نداده‌، عمیقاً نگران است.

کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان گفته که این تصمیم امارت اسلامی «خیلی ناامید‌کننده و با بسیاری از تضمین‌ها و اظهارات آن‌ها در تناقض است.» او تأکید کرده است که «همۀ جوانان افغان شایسته‌گی تحصیل را دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که چند روز پیش وزارت معارف امارت اسلامی اعلام کرد که در ماه حمل سال ۱۴۰۱ دروازه‌های تمامی مکتب‌های سراسر کشور به‌روی دانش‌آموزان پسر و دختر بازگشایی می‌شوند. قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی امروز بازگشایی شوند، اما وزارت معارف اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دختران تا امر بعدی هم‌چنان بسته می‌ماند.

در اطلاعیۀ وزارت معارف امارت اسلامی آمده است که هرگاه مطابق شریعت، رسم‌ورواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طرح شود، آن‌گاه براساس حکم رهبری امارت اسلامی مکتب‌های متذکره آغاز خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه واکنش‌های گسترده‌یی را به‌دنبال داشته است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از اعلام وزارت معارف امارت اسلامی مبنی بر تمدید ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم ابراز تأسف کرده است. سازمان عفو ‌بین‌الملل نیز در این زمینه ابراز نگرانی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: