شماری از دختران جوان زیر نام «جنبش زنان خودجوش بازماندگان کاج»، امروز (یک‌شنبه، ۸ عقرب) در واکنش به بسته‌ماندن مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم، اعتراض کردند.

این دختران جوان، در فضای سربسته گرد هم آمده و با در دست‌گرفتن بنرهایی، در برابر منع آموزش دختران و بیرون‌راندن دانش‌جویان دختر از دانش‌گاه کابل، اعتراض کردند.

آن‌ها، شعارهایی مانند «زن، کار، آزادی»، «تحصیل حق ماست» و «ما را به جرم هزاره‌بودن از دانش‌گاه کشیدن» را در دست داشتند.

معترضان با صدور قطع‌نامه‌ای گفته اند: «آموزش حق اساسی و مسلم هر شهروند افغانستان، به ویژه زنان و دختران است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

معترضان، همین گونه جامعه‌ی جهانی را به خاموشی در برابر محدودیت‌هایی که از سوی امارت اسلامی بر زنان وضع شده، متهم و محکوم کردند.

در بخشی از قطع‌نامه‌، آمده است: «بیش از ۴۰۰ روز می‌شود که دروازه‌های مکتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان، بسته است. زنان توهین می‌شوند، نان برای خوردن ندارند؛ اما جهان، خاموش و نظاره‌گر است. همان‌ گونه که ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل، خاطرنشان ساخت، وجدان جهانی در خوابی عمیق رفته است.»

این در حالی است که بیش‌ از ۴۰۰ روز می‌شود که دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، از رفتن به مکتب باز مانده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بسته‌ماندن مکتب به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، واکنش‌های بسیاری در درون و بیرون از کشور به شمول اعتراض‌های خیابانی را به هم‌راه داشته؛ اما امارت اسلامی، هر بار برای بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه دلیل تازه‌ای آورده و از بازگشایی آن، خودداری کرده است.

با این که ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، چندی پیش گفته بود که بازگشایی مکتب‌های دخترانه حتمی است؛ اما هنوز زمان آن روشن نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: