به دنبال تلاش‌هایی که برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه در افغانستان انجام شده، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، می‌گوید که باید بیش‌ترین کوشش را کرد تا دختران دوباره به صنف‌های درسی شان برگردند.

یونیسف، امروز (چهارشنبه، ۳۰ سنبله)، در برگه‌ی تویترش، نوشته است که نسلی از دختران در افغانستان از آموزش‌ بازداشته شده اند.

این نهاد گفته است: «ما نمی‌توانیم از آن‌ها دست بکشیم؛ همه تلاش‌ها باید انجام شود، تا هر دختری به صنف‌ درسی‌ برگردد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

یونیسف به نقل از یک دانش‌آموز دختر در افغانستان، نوشته است که از این پیش آن‌ها به دلیل همه‌گیری کوید-۱۹ از رفتن به مکتب باز مانده بودند؛ اما این به اندازه‌ای که اکنون پسران می‌توانند به مکتب بروند، دردناک نبود.

این دختر با اشاره به بسته‌ماندن مکتب‌ به روی دختران بالاتر از صنف ششم، گفته است که «این به دور از انصاف است.»

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در بیش‌تر از یک سال گذشته، دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکت بازداشته شده اند.

هرچند وزارت معارف بارها از بازگشایی مکتب‌های دخترانه در آینده‌ی نزدیک سخن گفته است؛ اما با گذشت بیش‌تر از یک سال، دختران بالاتر از صنف ششم، هنوز اجازه‌ی رفتن به مکتب را نیافته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف که شب گذشته از سمتش کنار زده شد، در تازه‌ترین ابرازنظرهایش گفته بود که فرهنگ مردم افغانستان اجازه نمی‌دهد که دختران جوان شان به مکتب بروند.

بر اساس فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، شب گذشته، نورالله منیر از سمتش کنار زده شده و در بست ریاست دارالافتای مرکزی گماشته و به جای او، حبیب‌الله آغا به عنوان وزیر آموزش‌وپرورش تعیین شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: