انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، امروز در یک نشست خبری که برای بررسی وضعیت معارف، تحصیلات عالی و فقر در کشور، برگزار شد، می‌گوید در کنار دیگر موردها، بی‌سوادی از علت‌های اصلی فقر در افغانستان به شمار می‌رود.

انس حقانی عدم توانایی حکومت‌ها، جنگ، بی‌سوادی، بی‌کاری، تغییرات اقلیمی، افزایش نفوس، رشدنکردن سکتور خصوصی و استفاده‌نکردن از منابع و ذخایر طبیعی را از عوامل فقر در کشور عنوان و تأکید می‌کند که پس از بهبود وضعیت اقتصادی، مشکلات بی‌سوادی نیز باید از میان برداشته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این عضو ارشد امارت اسلامی در حالی بی‌سوادی را از علت‌های فقر در افغانستان عنوان می‌کند که پس از روی‌کارآمدن حکومت سرپرست، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، اجازۀ رفتن به مکتب را ندارند.

از سوی دیگر، سعیداحمد شهیدخیل، معین وزارت معارف، در این نشست می‌گوید که دست‌رسی به آموزش، حق همۀ اتباع افغانستان است و زنان، مردان، کودکان و کهن‌سالان اجازه دارند به‌طور مساویانه، از حق آموزش برخوردار باشند.

او می‌افزاید: «اگر به علم و معرفت به گونۀ درست رجوع شود و همه مصروف علم و معرفت شوند، به تمام دنیا امنیت، ترقی، آرامی و زنده‌گی خوب به میان می‌آید.»

این در حالی‌ست که نزدیک به ده ماه می‌شود دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، اجازۀ رفتن به مکتب را از سوی امارت اسلامی دریافت نکرده‌اند؛ اقدامی که با انتقادهای تُند داخلی و خارجی هم‌راه بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در پی واکنش‌های انتقادی، امارت اسلامی از ایجاد کمیتۀ شش نفری برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه خبر داد، اما هنوز از نتیجۀ کار این کمیته و فیصله‌های آن، خبری نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: