شماری از آموزگاران زن در هرات و برخی از خانواده‌هایی که دختران شان در کانکور ۱۴۰۱ شرکت کرده بودند و به دانش‌کده‌های دل‌خواه شان راه یافته اند، امروز (سه‌شنبه، ۱۷ عقرب) در برنامه‌ی تقدیر از نخبگان کانکور که از سوی ریاست معارف این ولایت برگزار شده بود، بر بازگشایی مکتب‌های دخترانه در کشور تأکید کردند.

آنان در حاشیه‌ی این برنامه، می‌گویند که بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم در کشور، سبب می‌شود تا آزمون کانکور سال آینده بی‌حضور دختران برگزار شود. آنان می‌افزایند، بیم این را دارند که کانکور سال آینده بی‌حضور دختران برگزار شود.

طیبه رستمی، یک تن از آموزگاران در هرات، می‌گوید که بازنشدن مکتب‌های دخترانه در کشور، در کنار ایجاد مشکلات روحی_روانی، پیامد‌های جبران‌ناپذیری برای دختران و آینده‌ی آنان بر جا خواهد ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بانو رستمی، می‌افزاید: «یک چیز واضح است که آینده‌ی کشور به تحصیل هم‌چو دخترانی وابسته است. هر کشوری که هر معامله را کرده که زن و نسل آینده‌ی او نتوانند به تحصیلات خود ادامه بدهند، خیلی واضح است که او کشور آینده‌ی روشن ندارد. باید مادر تحصیلات داشته باشد، تا بتواند یک فرزند دانایی را به جامعه تقدیم کند.»

مرضیه، یک تن دیگر از آموزگاران در هرات، به این باور است که بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه از سوی امارت اسلامی، تأثیرات بد و منفی را بر روحیه‌ی دانش‌آموزان دختر، زنان و خانواده‌ها گذاشته است.

آموزگاران زن در هرات، از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که مکتب‌های دخترانه را بازگشایی کنند و با آینده‌ی دختران کشور بازی نکنند.

در همین حال، برخی از خانواده‌هایی که دختران شان در کانکور ۱۴۰۱ موفق شده اند، نیز بر بازگشایی مکتب‌های دخترانه تأکید می‌کنند و خواهان اجازه‌یافتن دختران شان به مکتب هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

الهام نبی‌زاده که در بخش دختران اول‌نمره‌ی کانکور ۱۴۰۱ شده است، نیز می‌گوید که دختران نیمی از جامعه اند و دولت باید حق آموزش را از آنان نگیرد.

الهام نبی‌زاده، اول‌نمره‌ی کانکور ۱۴۰۱ در بخش دختران

بانو نبی‌زاده از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد که به دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در کشور، اجازه‌ی آموزش را بدهند تا سال آینده آزمون کانکور بی‌حضور دختران برگزار نشود.

بر بنیاد نتیجه‌ی کانکور سال ۱۴۰۱، الهام نبی‌زاده، دانش‌آموز لیسه‌ی «هاتفی» ولایت هرات، با به‌دست‌آوردن ۳۴۸.۶۶ نمره، مقام نخست کانکور امسال در بخش دختران را به دست آورده است. بانو نبی‌زاده به دانش‌کده‌ی پزشکی دانش‌گاه هرات راه یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: