معین سیاسی وزارت امور خارجه‌، می‌گوید که هیچ مانع شرعی‌ای در برابر بازگشایی مکتب‌های دخترانه در افغانستان وجود ندارد.

شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (سه‌شنبه، ۵ میزان) در نشست بزرگ‌داشت از روز جهانی گردش‌گری که در قصر دارالامان کابل برگزار شده بود، پافشاری کرد که هیچ مانع شرعی‌ای در برابر بازگشایی مکتب به روی دختران وجود ندارد.

او، می‌گوید: «واضح می‌گویم که آموزش بر زن و مردم فرض است؛ هیچ کس برای انکار فرض‌بودن علم، دلیل ندارد. در این مورد فتواهای زیادی وجود دارد؛ باید در زودترین فرصت، مکتب‌ها به روی همه باز شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

استانکزی، با قراردادن مشکل‌های آموزشی در کنار مشکل‌های اقتصادی، آن را مهم‌ترین مشکل افغانستان در وضعیت کنونی عنوان می‌کند؛ چیزی که وزارت معارف امارت اسلامی به آن باور زیادی ندارد.

چندی پیش، نورالله منیر، سرپرست برکنارشده‌ی وزارت معارف، در گردهم‌آیی‌ای در ارزگان، گفته بود که مکتب‌های دخترانه به دلیل مشکل‌های فرهنگی بسته مانده و در شرایط کنونی، خانواده‌ها خود نمی‌خواهند، دختران جوان شان را به مکتب بفرستند.

این در حالی ا‌ست که بسته‌ماندن مکتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان، واکنش‌های زیادی را در داخل و خارج از این کشور به‌ دنبال داشته ‌است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به تازگی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارش سه‌ماهه‌اش از وضعیت افغانستان که قرار است در نشست امروز شورای امنیت این سازمان ارائه کند، از بسته‌ماندن مکتب به روی دختران در افغانستان انتقاد کرده و گفته است که؛ افغانستان تنها کشوری است که دختران در آن از حق آموزش محروم شده‌ اند.

گفتنی است که با سرازیرشدن انتقادهای زیادی به نشانی امارت اسلامی و واردآمدن فشارهایی از سوی جامعه‌ی جهانی، این حکومت، هنوز چراغ سبزی برای بازگشایی مکتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم نشان نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: