نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز در سفرش به ارزگان و پس از بازدید از شماری از مرکزهای آموزشی این ولایت، در یک نشست می‌گوید که مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم در افغانستان، به دلیل مشکلات فرهنگی بسته شده است.

او می‌افزاید که مردم بیرون از شهرها نمی‌خواهند دختران شان در چنین شرایطی آموزش ببینند. به گفته‌ی او، اگر به خواسته‌های مردم توجه نشود، آنان شورش خواهند کرد و امارت اسلامی تلاش می‌کند تا برای آموزش دختران زمینه‌ی مناسب را فراهم کند.

نورالله منیر می‌گوید: «از بازار ارزگان بیرون بروید و بپرسید که چند درصد مردم با آموزش دختران موافق استند. ما و شما در جامعه‌ی افغانی زندگی می‌کنیم. فرهنگ این مردم به ما معلوم است که چیست. حکومت‌های گذشته به آن‌ها توجه نکردند که سبب شورش و اعتراض شد. ما تلاش می‌کنیم تا به زودی شرایطی را فراهم کنیم که سبب اعتراض مردم هم نشود و آموزش نیز ادامه پیدا کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سرپرست وزارت معارف، در این نشست از روند آموزش در ۲۰ سال گذشته انتقاد می‌کند و می‌گوید که بنیاد آموزش با فرهنگ کشور مطابقت نداشت؛ اما امارت اسلامی در سراسر کشور زمینه‌ی آموزش مدرن و دینی را فراهم کرده است.

او می‌افزاید که افغانستان به پزشک و مهندس نیاز دارد؛ اما در مطابقت با روحیه‌ی اسلامی. «آموزگاران استخدام می‌شود، نصاب آموزشی آماده خواهد شد و ما آموزش‌هایی ارائه خواهیم کرد که با عقاید مردم مطابقت داشته باشد.»

سرپرست وزارت معارف نیز می‌گوید که آنان هیچ گاه نمی‌خواهند مکتب به مدرسه تبدیل شود و آموزگار به مولوی؛ اما روحیه‌ی اسلامی دارای اهمیت است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سرپرست وزارت معارف می‌افزاید که اکنون ۲۰ هزار مکتب در کشور وجود دارد که از این میان ۱۰ هزار مکتب فعال است، ۵ هزار مکتب ساختمان ندارد و ۵ هزار مکتب دیگر در نتیجه‌ی جنگ تخریب شده است که امارت اسلامی برای بازسازی آن‌ها بودجه ندارد.

به گفته‌ی او، مشکلات آموزگاران در سراسر کشور حل خواهد شد و آزمون برای استخدام هفت هزار بست آموزگاری نیز گرفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: