حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، امروز با پخش اعلامیه‌ای در واکنش به بسته‌شدن دوباره‌ی مکتب‌های دخترانه‌ی دوره‌های متوسطه و لیسه در پکتیا، گفته است که صدای دختران دانش‌آموز در پکتیا برای بازشدن دوباره‌ی مکتب‌های شان، «صدای همه دختران ما و خواست ملت افغانستان می‌باشد.»

آقای کرزی افزوده که صدای دختران برای بازشدن مکتب‌ها، صدای عزت، پیش‌رفت و به پا ایستاده‌شدن افغانستان است. رییس‌جمهور پیشین، از امارت اسلامی خواستار بازگشایی مکتب‌های دخترانه شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه آمده است: «از حکومت سرپرست اسلامی می‌خواهم که مکاتب دختران را باز نموده تا وطن عزیز از احتیاج کنونی با تکیه به بازوان توانمند جوانان تعلیم‌یافته‌ی‌ ما رهایی یابد و به پیش‌رفت و ترقی دل‌خواه خود دست یابیم.»

این در حالی‌ست که چند روز پیش، مسئولان محلی پکتیا از بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم در این ولایت خبر داده بودند. به دنبال پخش این خبر، مسئولان محلی پکتیا دوباره‌ مکتب‌های دخترانه‌ی دوره‌های متوسطه و لیسه در این ولایت را بستند.

شماری از دانش‌آموزان دختر مکتب‌های دوره‌های متوسطه و لیسه در پکتیا، روز گذشته در شهر گردیز، مرکز این ولایت، در واکنش به بسته‌شدن دوباره‌ی مکتب‌های شان اعتراض کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این دانش‌آموزان با سردادن شعارهایی درباره‌ی حق آموزش همگانی، در برابر ریاست معارف پکتیا گرد هم آمدند و خواستار برداشتن محدودیت‌های آموزشی برای دختران بالاتر از صنف ششم شدند.

امارت اسلامی به دنبال تسلط بر افغانستان، مکتب‌های دخترانه را به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم بسته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: