اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با پخش بیانیه‌ای حمله بر سفارت پاکستان در کابل را «تروریستی» خوانده و آن را به شدت محکوم کرده اند.

این حمله روز جمعه، ۱۱ قوس، رخ داد. دولت پاکستان گفته که هدف این حمله عبیدالرحمان نظامانی، سفیر این کشور در کابل بوده؛ اما او سالم است و نگه‌بانش زخمی شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفته اند که از همه‌ی طرف‌ها می‌خواهند تا به ایمنی و امنیت مکان‌های دیپلماتیک و کنسولی و پرسنل کشورهای عضو سازمان ملل، احترام بگذارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این شورا بر اصل اساسی مصونیت مکان‌های دیپلماتیک و کنسولی و انجام تعهدات کشورهای پذیرنده‌ طبق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین تأکید کرده است.

در بیانیه‌ی این نهاد آمده است: «اعضای شورای امنیت بر لزوم پاسخ‌گویی عاملان، سازمان‌دهندگان، تأمین‌کنندگان مالی و پشتیبانان این اقدامات مذموم تروریستی و محاکمه‌ی آن‌ها، تأکید کردند.»

آنان از همه‌ی کشورها خواسته اند که مطابق با تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های شورای امنیت، به طور فعال در مبارزه با تروریزم هم‌کاری کنند.

کابل پس از چاشت روز گذشته گواه دو حمله بود. حمله‌ی نخست در دفتر حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار انجام شد. به گفته‌ی این حزب، دو مهاجم انتحاری با پوشش زنانه در این حمله نقش داشتند؛ اما پیش از رسیدن به هدف کشته شدند.

گلبدین حکمتیار در پیامی ویدیویی گفته که در تیراندازی این مهاجمان، یک تن کشته شده است و دو تن دیگر نیز زخم برداشته اند. مسئولیت این حمله را هنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

ساعاتی پس از این حمله، وزارت امور خارجه‌ی پاکستان اعلام کرد که عبیدالرحمان نظامانی، سفیر این کشور در کابل از یک حمله‌ی مسلحانه سالم بیرون شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی پاکستان آمده که ساختمان سفارت این کشور در کابل زیر حمله‌ی مسلحانه قرار گرفته است.

به گفته‌ی این وزارت، هدف این حمله ترور سفیر پاکستان بوده؛ اما به او آسیبی نرسیده و یک نگه‌بانش به ‌شدت زخمی شده است.

وزارت امور خارجه‌ی افغانستان این حمله را محکوم کرده و گفته است که به افراد مغرض اجازه نمی‌دهد که تهدیدات امنیتی را متوجه مأموریت‌های دیپلماتیک کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، امیرخان متقی، سرپرست این وزارت با بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان در باره‌ی حمله‌ بر سفارت پاکستان در کابل تلفنی گفت‌وگو کرده است.

متقی در این گفت‌وگو اطمینان داده است که به امنیت سفارت پاکستان در کابل توجه ویژه خواهد شد و تمام تلاش خود را برای یافتن عاملان این رویداد و محاکمه‌ی آن‌ها به کار خواهد گرفت.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه به نقل از بلاول بوتو زرداری گفته است که چنین رویدادهایی نمی‌تواند روابط میان دو کشور را خراب کند و او اجازه نخواهد داد کسی در چنین اقدامات شوم موفق شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: