ایالات متحدۀ آمریکا و متحدان غربی‌اش، تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بازنشدن مکتب‌های دوره‌های متوسطه و لیسه به‌روی دختران را محکوم کرده و هشدار داده‌‌اند. وزیران خارجۀ آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و نمایندۀ اتحادیۀ اروپا در یک‌ اعلامیۀ مشترک گفته‌اند که این اقدام امارت اسلامی در تضاد با تضمین‌های عمومی آن‌ها به مردم افغانستان و جامعۀ جهانی بود.

این اعلامیه روز گذشته (پنج‌شنبه، چهارم حمل/فروردین) توسط وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا پخش شده است. در اعلامیه آمده که تصمیم امارت اسلامی به‌خاطر بستن مکتب‌های دخترانه، پس از ماه‌ها تلاش جامعۀ جهانی برای پشتی‌بانی از آموزگاران و انتظار باز‌بودن مکتب‌ها برای همۀ دانش‌آموزان، گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه نوشته شده است: «این اقدام امارت اسلامی در تضاد با تضمین‌های عمومی آن‌ها به مردم افغانستان و جامعۀ جهانی بود. این تصمیم پس از ماه‌ها تلاش جامعۀ جهانی برای پشتی‌بانی از کمک هزینۀ آموزگاران براساس این انتظار که مکتب‌ها برای همه باز باشد، با توجه به علاقۀ بیش‌تر دانش‌آموزان و آموزگاران افغانستان گرفته شد.»

وزیران خارجۀ آمریکا و متحدانش با ابراز «تاسف» گفته‌اند که این تصمیم زمانی گرفته شده است که دختران مشتاق افغانستان برای نخستن ‌بار در هفت ماه گذشته به سمت مکتب‌های خود می‌رفتند. آن‌ها از حاکمان کنونی افغانستان خواسته‌‌اند که فوری از این تصمیم که عواقبی فراتر از آسیب آن برای دختران افغانستان خواهد داشت، عقب‌نشینی کنند.

در اعلامیۀ مشترک نیز آمده است که تصمیم دربارۀ مکتب‌ها، به چشم‌انداز افغانستان برای انسجام اجتماعی و رشد اقتصادی، آرزوی امارت اسلامی برای تبدیل‌شدن به عضوی محترم در جامعۀ ملل و تمایل شهروندان افغانستان برای بازگشت از خارج آسیب می‌زند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آمریکا و متحدانش هم‌چنان گفته‌اند که این امر تأثیر اجتناب‌ناپذیری بر تلاش امارت اسلامی برای کسب پشتی‌بانی و مشروعیت سیاسی در داخل یا خارج از کشور خواهد داشت. طبق اعلامیه، هر شهروند افغانستان، اعم از دختر یا پسر، مرد یا زن، از حق برابر برای آموزش در تمام سطح و در تمام ولایت‌های کشور برخوردار است.

پس از ماه‌ها انتظار و وعده‌های پیشین، روز چهارشنبه، سوم حمل در حالی که دختران بالاتر از صنف ششم با اشتیاق به مکتب رفته بودند، تصمیم تعلیق بازشدن مکتب‌های دوره‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه اعلام شد. بسیاری از دانش‌آموزان با اشک‌ و خشم به خانه برگشتند و شماری دست به تظاهرات زدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: