هیأت صلح و آموزش زنان آمریکایی که هفتۀ پیش به افغانستان آمده است، امروز نتیجۀ فعالیت‌های خود را در یک نشست خبری در کابل با رسانه‌ها شریک کرد. اعضای این هیأت تأکید کردند که مکتب‌ها هرچه زودتر به‌روی تمامی دختران در افغانستان باز شود.

مسعوده سلطان، بانوی افغان_آمریکایی که این سفر را نماینده‌گی کرده است، در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی و آمریکا باید به مردم افغانستان به‌ویژه زنان کمک کنند تا به آرزوهای‌شان برسند.

به گفتۀ بانو سلطان، آنان چالش‌های دختران و مشکلات اقتصادی مردم را به مقام‌های امارت اسلامی رساندند و خواستار حل آن شدند و در نتیجه امارت اسلامی بدون ذکر زمان مشخص، به آنان وعدۀ بازشدن مکتب‌ها به‌روی تمامی دختران را داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، اعضای این هیأت می‌گویند که برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان بر مقا‌م‌های آمریکایی فشار آورده و به‌خاطر برگشت این پول‌ها دادخواهی کرده‌اند.

کلی کمپبل، یکی از بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر و عضو این هیأت، می‌گوید که تمامی خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر از آمریکا خواسته‌اند که دارایی‌های ارزی افغانستان مربوط این خانواده‌ها نمی‌شود و باید به مردم افغانستان برگردانده شود.

او می‌گوید: «چیزهایی را که من این‌جا دیدم و به آن معتقد هستم، این است که این پول‌ها فوراً به سیستم بانکی افغانستان دوباره برگشتانده شود تا این‌که سیستم اقتصادی این کشور دوباره به حالت عادی‌اش برگردد.»

اعضای این هیأت هم‌چنان می‌گویند که اکنون وضعیت بشری در افغانستان نگران‌کننده است و آنان خواستار کمک‌های بشری به این کشور اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که چندی پیش امضای فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر رهایی بخشی از دارایی‌های ارزی افغانستان و اختصاص نیمی آن به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در آمریکا، با واکنش‌های داخلی و خارجی روبه‌ور شد؛ اما تاکنون از قطعی‌شدن لغو یا اجرای این فرمان خبری نیست.

از سویی هم، بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از سوی امارت اسلامی، نیز با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شده است و با این‌که امارت اسلامی می‌گوید روی طرح بازگشایی آن کار می‌کند؛ اما هنوز زمان بازشدن مکتب‌ها مشخص نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: