مسئولان وزارت معارف امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشایی مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه جریان دارد و کار روی ایجاد راه‌کار در این زمینه تا حدودی پیش رفته است.

عزیزاحمد ریان، سخنگوی وزارت معارف امارت اسلامی، در نشستی زیر نام جرگۀ پاک_افغان گفته است که تعطیلی مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان دایمی نیست؛ بلکه با ایجاد یک فضای مصون، به‌زودی باز خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی وزارت معارف افزوده است: «امارت اسلامی با جدیت کار می‌کند که با رعایت اساسات دین مقدس اسلام و اقتضای فرهنگ افغانی برای آغاز آموزش دختران از صنف هفتم تا دوازدهم، یک‌ میکانیزم طرح و به عمل پیاده سازد که در این راستا تا حدودی پیش‌رفت‌ها نیز صورت گرفته است.»

ریان تأکید کرده است که حکومت امارت اسلامی ایجاد محیط مصون آموزشی برای زنان و دختران را «وجیبۀ ملی و شرعی» خود می‌داند و بر آموزش دختران براساس «فشارهای خارجی نه، بلکه به‌دلیل خواست‌های مشروع ملت افغانستان» متعهد است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که بیش از هشت ماه می‌شود دروازۀ مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته است. باوجود وعده‌های امارت اسلامی بر بازگشایی مکتب‌ها در ماه حمل سال جاری و تأکید بر ایجاد طرح مطابق شریعت اسلامی، تاکنون اقدامی در زمینه نشده است. این تصمیم امارت اسلامی واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج کشور در پی داشته و جامعۀ جهانی بارها خواهان بازگشایی فوری مکتب‌ها به‌روی دختران شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: