شماری از فعالان جامعۀ مدنی، امروز در یک نشست خبری در کابل از توزیع غیرشفاف کمک‌های بشردوستانه از سوی جامعۀ جهانی و نهادهای امدادرسان، انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این کمک‌ها به افراد نیازمند و مستحق جامعه توزیع نمی‌شود. آنان تأکید می‌کنند که توزیع این کمک‌ها در مناطق مرکزی و در ساحاتی که هزاره‌ها در آن‌جا زنده‌گی می‌کنند، به‌طور درست صورت نمی‌گیرد.

شریف وطن‌دوست، از فعالان جامعۀ مدنی می‌گوید که باشنده‌گان شماری از ولایت‌ها چندین بار کمک دریافت کرده‌اند؛ در حالی ‌که در شماری  از ولایت‌های مرکزی خبری از ارسال یا دریافت کمک نشده است. آقای وطن‌دوست روند توزیع کمک‌های بشردوستانه را تبعیض‌آمیز می‌خواند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخی بهزاد، یکی دیگر از فعالان جامعۀ مدنی می‌گوید که از روند توزیع کمک‌ها نظارت صورت نمی‌گیرد. او می‌گوید: «ما خانواده‌هایی را در مناطق مرکزی و غرب کابل  سراغ داریم که در وضعیت بد و رقت‌بار قرار دارند؛ ولی هیچ کسی به داد آنان نرسیده و توجه نکرده‌اند. این مایۀ نگرانی ما فعالان جامعۀ مدنی شده است.»

این فعالان جامعۀ مدنی ادعا می‌کنند که وکیلان گذر شماری از ناحیه‌ها، کمک‌ نهادهای امدادرسان را به نزدیکان و آشنایان خود توزیع می‌کنند. به گفتۀ آنان، نبود نظارت از کار وکیلان گذر سبب شده است که آنان کمک‌ها را در بدل پول به افراد نیازمند به فروش برسانند.

اما سیدعبدالباسط انصاری، عضو تیم رسانه‌یی وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید که چه‌گونه‌گی توزیع این کمک‌ها شفاف است و با نظارت دقیق این وزارت به افراد نیازمند توزیع می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای انصاری هرچند تخطی شماری از وکیلان گذر را در پیوند به توزیع کمک‌ها می‌پذیرد، اما می‌گوید وکیلان گذری که پیش از این خویش‌خوری می‌کردند، از سوی امارت اسلامی بازداشت شده‌اند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از نبود شفافیت در روند توزیع کمک‌های بشردوستانه در شماری از ولایت‌های کشور ثبت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: