ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحدۀ آمریکا می‌گوید که با فرارسیدن زمستان، وضعیت بشری در افغانستان وخیم‌تر شده و آمریکا در تلاش دریافت راه‌هایی برای کمک به شهروندان این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجهٔ آمریکا، روز گذشته در یک نشست خبری گفته است که ایالات متحده با نهادهای بین‌المللی مختلف از سازمان ملل متحد و کشورها کار می‌کند تا افزون بر کمک‌های بشردوستانه به شهروندان افغانستان، پول نقد به اقتصاد این کشور نیز تزریق شود.

او تأکید کرده که  وضعیت کنونی در افغانستان ناشی از جنگ،‌ خشک‌سالی و اقتصاد وابسته به کمک‌های بین‌المللی، پیش از خروج کامل نیروهای بین‌المللی از افغانستان وجود داشت، اما پس از خروج این نیروها، وضعیت بشری در این کشور وخیم‌تر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت خارجهٔ آمریکا هم‌چنان گفته، با آن‌که آمریکا در صدر کشورهای تمویل‌کنندهٔ کمک‌های بشری برای شهروندان افغانستان است، اما‌ این کشور به تنهایی نمی‌تواند به همه مشکلات بشری در افغانستان رسیده‌گی کند. او گفته است که کشور‌های نزدیک و منطقه نیز باید برای رسیده‌گی به بحران افغانستان دست به کار شوند.

آقای پرایس، در مورد آزادسازی نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که پس از تسلط امارت اسلامی از سوی آمریکا منجمد شده چیزی نگفته است، اما به گفتۀ او، وزارت مالیهٔ آمریکا مجوز‌های عمومی را صادر کرده است تا سایر کشور‌ها قادر شوند کمک‌های بشری را برای افغانستان فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، نزدیک به ۱۰ میلیارد دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا منجمد و دست‌رسی این کشور به کمک‌های تعهدشدۀ دیگر کشورها نیز به حالت تعلیق است. در عین حال نهادهای بین‌المللی بارها از بدترشدن بحران انسانی در افغانستان هشدار داده و گفته‌اند که این کشور در صورت نرسیدن کمک‌های بشردوستانۀ فوری، با فاجعۀ انسانی روبه‌رو خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: