بانک جهانی اعلام کرده است که کشورهای کمک‌کننده به افغانستان توافق کرده‌اند که ۲۸۰ میلیون دالر از پول‌های منجمدشدۀ این کشور، به برنامۀ جهانی غذا (WFP) و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) برای پشتی‌بانی از برنامه‌های غذایی و خدمات بهداشتی در این کشور انتقال ‌یابد.

این بانک روز گذشته در بیانیه‌یی گفته که قرار است ۱۸۰ میلیون دالر این مقدار پول به برنامهٔ جهانی غذا برای تأمین خدمات غذایی و ۱۰۰ میلیون دالر آن به صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد برای ارایۀ خدمات بهداشتی انتقال شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانک جهانی گفته است که با انتقال این مقدار پول از صندوق بازسازی افغانستان، یونیسف می‌تواند برای ۱۲.۵ میلیون تن خدمات بهداشتی اولیه و نیز زمینهٔ واکسن یک میلیون تن را فراهم کند. در عین حال، برای ۲.۷ میلیون تن دیگر کمک غذایی به هم‌کاری برنامۀ جهانی غذا فراهم خواهد شد.

آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدودشدۀ افغانستان در حالی انجام می‌شود که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی این کشور از سوی آمریکا منجمد و دست‌رسی افغانستان به ذخایر پولی صندوق بین‌المللی پول نیز به حالت تعلیق است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، نهادهای بین‌المللی بارها از بدترشدن وضعیت اقتصادی و بحران انسانی در افغانستان هشدار داده و خواستار انتقال هرچه زودتر کمک‌های بشری به این کشور شده‌اند. در تازه‌ترین مورد، گروه بین‌المللی بحران گفته است که اگر محدودیت‌های وضع‌شده از سوی جامعۀ جهانی بر افغانستان ادامه یابد، ممکن است یک میلیون شهروند این کشور به‌دلیل گرسنه‌گی و سرما در زمستان پیش‌رو از بین بروند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: