شاه‌محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، به یکی از رسانه‌ها گفته که در نامه‌یی به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار آزادسازی پول‌های منجمدشدۀ افغانستان شده است. آقای محرابی افزوده که او نامه‌ را نه از سوی بانک مرکزی، بل به‌عنوان یک شهروند افغانستان برای افزایش ارزش افغانی و آزادسازی دارایی‌های منجمدشده نوشته است که پس از امضای برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به بایدن فرستاده خواهد شد.

شاه‌محمد محرابی گفته است که اگر آمریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی را آزاد نمی‌کند، برای حفظ ارزش افغانی باید تا ۲۰۰ میلیون دالر را آزاد کند. به گفتۀ این عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، عمدۀ این پول که بیش از ۷ میلیارد دالر است، در آمریکا و باقی در برخی از بانک‌های اروپایی نگه‌داری می‌شود. آقای محرابی نیز گفته است که آمریکا نباید نگران خرج این پول باشد؛ زیرا ابزار کنترل در اختیار آمریکاست و می‌تواند آن را کنترل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، شماری از آگاهان امور به این باور اند که آمریکا پول‌های منجمدشدۀ افغانستان را تا زمانی که شرایط آن محقق نشود، آزاد نخواهد کرد. شهاب‌علی شهاب، آگاه امور می‌گوید که حتی اگر آمریکا ۲۰۰ میلیون یا ۱۵۰ میلیون دالر را آزاد کند، ثبات پول افغانی حفظ نمی‌شود و این‌گونه تلاش‌ها بی‌نتیجه خواهد بود.

سیف‌الدین سیحون، آگاه اقتصادی می‌گوید که با توجه به اقدامات امارت اسلامی، امکان آزادسازی پول‌های منجمدشده در وضعیت کنونی برای آمریکا وجود ندارد. به گفتۀ آقای سیحون، برای رفع تحریم شرایط خاصی وجود دارد و تا زمانی که تمام مراحل قانونی طی نشود، امکان آزادسازی پول‌ها وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی به‌خاطر آزادسازی پول‌های مسدودشدۀ افغانستان به دولت آمریکا نامه فرستاده بود.

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی نیز خواهان رهایی این پول شده است. اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اخیراً گفته است که این پول آزاد نخواهد شد، مگر این‎‌که امارت اسلامی به خواسته‌های بین‌المللی در عمل پاسخ دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: