سه ماه پس از بسته‌شدن پول‌های افغانستان توسط آمریکا، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی در نامه‌یی به کانگرس آن کشور خواهان آزادسازی این پول‌ها شده است.

در این نامه آمده است که ایجاد محدودیت بر ذخایر پولی افغانستان از سوی آمریکا، دور از منطق و خلاف توافق‌نامۀ دوحه است و استفاده از گزینۀ فشار به بهبود روابط میان دو کشور نمی‌انجامد. در نامۀ امیرخان متقی که امروز پخش شده، آمده که وضع تعزیرات از سوی آمریکا نه‌تنها بر تجارت و کاروبار در افغانستان؛ بل بر کمک‌های بشردوستانه نیز اثر گذاشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بخشی از این نامه نوشته شده است که اگر تعزیرات آمریکا هم‌چنان ادامه داشته باشد، دولت و مردم افغانستان با چالش‌های فراوان روبه‌رو می‌شوند.

در نامه آمده است: «جای تعجب است که با اعلام دولت جدید افغانستان، دولت آمریکا محدودیت بالای ذخایر بانک مرکزی ما وضع کرد. این برخلاف انتظارات ما و توافق‌نامۀ دوحه است. مردم افغانستان پس از چندین دهه جنگ در کشور، از امنیت جانی برخوردار اند. اکنون مسألۀ اساسی مردم ما امنیت مالی است که عامل آن تعزیرات دولت آمریکا بر پول مردم ما است.»

سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی گفته که وضع تحریم‌ها از سوی آمریکا و بسته‌سازی ذخایر پولی به بخش صحت، معارف و خدمات ملکی آسیب رسانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که مایکل مک‌هال، معاون کمیتۀ امور خارجی مجلس نماینده‌گان آمریکا در مصاحبه با صدای آمریکا گفته است که دارایی‌های افغانستان نباید به آسانی در دست‌رس امارت اسلامی قرار گیرد.

سرپرست وزارت خارجۀ کشور گفته که امارت اسلامی به‌عنوان یک دولت مستقل و مسئول خواهان ایجاد روابط مثبت با تمام کشورهای جهان به‌شمول آمریکاست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: