جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری در واکنش به اظهارات امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی دربارۀ آزادسازی پول‌های منجمدشدۀ افغانستان از سوی آمریکا، گفته که آزادسازی این پول‌ها مسألۀ پیچیده و پُرچالش است.

سخنگوی کاخ سفید تأکید کرده است که ایالات متحده با متحدانش در حال انجام بررسی‌ها در این زمینه‌اند. او در این باره معلومات بیش‌تر ارایه نکرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در گفت‌وگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که امارت اسلامی با ایالات متحده هیچ مشکلی ندارد و تحریم‌های آن کشور به امارت اسلامی مؤثر نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای متقی از آمریکا و دیگر کشورها خواسته است که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان را آزاد کنند؛ زیرا به گفتۀ او، افغانستان بی‌ثبات با دولت ضعیف به سود هیچ طرفی نیست.

این در حالی‌ست که افزون بر مقام‌های امارت اسلامی، شماری از کشورهای همسایه و دیگر کشورها نیز بارها خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدودشدۀ افغانستان از سوی آمریکا شده‌اند. این کشورها از بدترشدن بحران انسانی در افغانستان هشدار داده و گفته‌اند که اگر پول‌های مسدودشدۀ این کشور آزاد نشود و کمک‌های بشری هرچه زودتر به شهروندان افغانستان نرسد، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی از سوی آمریکا منجمد شد، به این دلیل ارزش افغانی در برابر دالر آمریکایی به پایین‌ترین حد خود در ۲۰ سال گذشته رسیده است.

با کاهش ارزش افغانی در برابر دالر، بهای مواد خوراکی، سوخت و دیگر مواد اولیه افزایش یافته و شهروندان را با مشکل‌های بسیاری روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: