امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی افغانستان گفته که امارت اسلامی خواهان روابط خوب با جامعۀ جهانی به‌ویژه آمریکاست. او ابراز امیدواری کرده است که ایالات متحدۀ آمریکا با گذشت زمان، سیاست خود را در برابر امارت اسلامی تغییر دهد.

سرپرست وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری آسوشیتدپرس تأکید کرده است که امارت اسلامی با آمریکا هیچ مشکلی ندارد و تحریم‌های آن کشور به امارت اسلامی مؤثر نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای متقی از آمریکا و دیگر کشورها خواسته است که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان را آزاد کنند؛ زیرا به گفتۀ او، افغانستان بی‌ثبات با دولت ضعیف به سود هیچ طرفی نیست. او تصریح کرده که یک کشور زیر حاکمیت امارت اسلامی که به تنهایی روی پای خود بی‌ایستد، به سود آمریکاست.

سرپرست وزارت خارجه با تأکید بر این‌که مسئولان امارت اسلامی در مقایسه به دور پیشین حاکمیت آنان در افغانستان تغییر کرده‌اند، گفته است که با به‌دست‌گرفتن قدرت، آنان پیش‌رفت‌هایی در امور اداری و سیاسی داشته‌اند. او افزوده است که با گذشت هر روز امارت اسلامی تجربۀ بیش‌تری به‌دست می‌آورد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در پاسخ به انتقادهای جامعۀ جهانی از وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان، آقای متقی ادعا کرده است که رفتن دانش‌آموزان دختر به مکتب تا صنف دوازدهم در ده ولایت، فعالیت بدون مانع مکتب‌ها و دانشگاه‌های خصوصی و برگشتن صددرصدی زنان به بخش صحی، نشان‌دهندۀ تعهد حکومت جدید به مشارکت زنان است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با گذشت بیش از چهار ماه از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. تأمین حقوق بشر و درنظر گرفتن حقوق زنان و دختران از شرط‌هایی‌اند که برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی از سوی جامعۀ جهانی مطرح شده است. 

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: