امارت اسلامی افغانستان با پخش اعلامیه‌یی به فرمان اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا مبنی بر مصادرۀ بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان واکنش نشان داده و آن را تحریک‌کننده خوانده و نیز دربارۀ آن به واشنگتن هشدار داده‌ است.

در اعلامیۀ امارت اسلامی که شب گذشته (دوشنبه، بیست‌وپنجم دلو/بهمن) از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ پخش شده، آمده است که اگر آمریکا از موقف خود منصرف نشود و به کارهای تحریک‌کننده ادامه دهد، امارت اسلامی هم ناگزیر می‌شود سیاست خود دربارۀ آن کشور را بازنگری کند.

این در حالی‌ست که رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آن کشور نگه‌داری می‌شد و پس از تسلط امارت اسلامی بسته شد، ۳.۵ میلیارد آن‌ را به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر اختصاص داد. هم‌چنان طبق این فرمان بایدن، نیمی دیگر از ذخایر بانک مرکزی به‌عنوان کمک به مردم افغانستان به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیۀ امارت اسلامی آمده است که دولت بایدن در نخست دارایی افغانستان را برخلاف همه نورم‌های جهانی بسته کرد و اکنون می‌خواهد خودسرانه آن ‌را تصرف کند. امارت اسلامی مصادرۀ دارایی افغانستان را عمل «غیرموجه و تجاوز» بر حقوق مردم افغانستان خوانده است.

در اعلامیۀ امارت اسلامی تأکید شده که حمله‌های یازدهم سپتامبر هیچ ربطی به شهروندان افغانستان ندارد و «تصرف دارایی مردم افغانستان با بهانۀ گرفتن این روی‌داد، تجاوز و ظلم آشکار است.»

امارت اسلامی هم‌چنان تصمیم اخیر بایدن را در مخالفت علنی با توافق‌نامۀ امضاشدۀ با امارت اسلامی خوانده است. در اعلامیه آمده است: «برای این‌که آمریکا‌ خود را از ملامتی جهان نجات دهد و روابط خود را هم با افغان‌ها خراب نکند، باید از این تصمیم خود منصرف شده و دارایی افغان‌ها را بدون قیدوشرط آزاد سازد و دیگر از چنین اعمال تحریک‌کننده خودداری کند که سبب بی‌اعتمادی بیش‌تر بین هر دو طرف می‌‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، با انتقاد از این تصمیم جو بایدن، گفته است که آمریکا باید در این زمینه تجدید نظر کند. او تأکید کرده که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان از حکومت امارت اسلامی نه؛ بل مربوط به شهروندان افغانستان است.

وزارت امور خارجۀ چین هم در واکنش به تصمیم جو بایدن مبنی بر تخصیص بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، گفته است که «ثروت‌مندترین کشور جهان به‌طور آشکار، دارایی فقیرترین را غارت می‌کند.»

در همین حال، وزارت امور خارجۀ پاکستان نیز با پخش اعلامیه‌یی از این تصمیم بایدن انتقاد کرده و گفته که این پول از شهروندان افغانستان است و آنان باید دربارۀ استفادۀ آن تصمیم بگیرند. این وزارت از آمریکا خواسته است که برای رفع نیازهای بشری و اقتصادی شهروندان افغانستان، تمامی پول‎‌ها را آزاد کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: