وزارت امور خارجۀ چین در واکنش به تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا مبنی بر تخصیص بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، گفته است که «ثروت‌مندترین کشور جهان به‌طور آشکار، دارایی فقیرترین را غارت می‌کند.»

هوا چونینگ، معاون وزارت امور خارجۀ چین و از سخنگویان این وزارت، در توییترش نوشته است که ثروت شهروندان افغانستان باید در اختیار خودشان باشد و از سوی آنان کنترل شود؛ به‌ویژه در زمانی که به آن نیاز دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی از سوی این کشور بسته شده بود، را سه روز پیش امضا کرد.

براساس این فرمان، ۳.۵ میلیارد دالر برای رسیده‌گی به کمک‌های بشردوستانه و بحران بشری در افغانستان و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در آمریکا در نظر گرفته شده است.

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، با انتقاد از این تصمیم جو بایدن، گفته است که آمریکا باید در این زمینه تجدید نظر کند. او روز گذشته در یک نشست خبری تأکید کرد که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان از حکومت امارت اسلامی نه؛ بل مربوط به شهروندان افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، وزارت امور خارجۀ پاکستان نیز با پخش اعلامیه‌یی از این تصمیم جو بایدن انتقاد کرده و گفته که این پول از شهروندان افغانستان است و آنان باید دربارۀ استفادۀ آن تصمیم بگیرند. این وزارت از آمریکا خواسته است که برای رفع نیازهای بشری و اقتصادی شهروندان افغانستان، تمامی پول‎‌ها را آزاد کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: