حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، با انتقاد از تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا مبنی بر تخصیص بخشی از دارایی‌های افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های ۱۱ سپتامبر، می‌گوید که آمریکا باید در این زمینه تجدید نظر کند.

رئیس‌جمهور پیشین، امروز (یک‌شنبه، ۲۴ دلو/بهمن) در یک نشست خبری تأکید کرده است که دارایی‌های منجمدشدۀ افغانستان، از حکومت امارت اسلامی نه، بلکه مربوط به شهروندان افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

کرزی افزوده است که از این دارایی‌ها نباید به بسته‌گان قربانیان حمله‌های ۱۱ سپتامبر داده شود؛ بل‌که تمامی دارایی‌های افغانستان به شهروندان این کشور برگردانده شود.

کرزی هم‌چنان تصریح کرده است که اسامه بن لادن، به عنوان عامل اصلی روی‌داد ۱۱ سپتامبر در پاکستان کشته شده است و نباید تاوان فعالیت‌ها و عمل او را شهروندان افغانستان بپردازند. به گفتۀ او، مردم افغانستان بزرگ‌ترین قربانیان تروریزم‌اند.

رئیس‌جمهور پیشین تأکید کرده است که این پول، برای مصرف نه، بلکه ذخیرۀ ارزی شهروندان افغانستان و نسل‌های آیندۀ این کشور است که باید نگه‌داری شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی از سوی این کشور بسته شده بود، را دو روز پیش امضا کرد. براساس این فرمان، ۳.۵ میلیارد دالر برای رسیده‌گی به کمک‌های بشردوستانه و بحران بشری در افغانستان و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های ۱۱ سپتامبر در آمریکا در نظر گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. وزارت خارجۀ پاکستان امروز با پخش اعلامیه‌یی از این تصمیم جو بایدن انتقاد کرده و گفته که این پول از شهروندان افغانستان است و آنان باید در مورد استفاده از آن تصمیم بگیرند. این وزارت از آمریکا خواسته است که برای رفع نیازهای بشری و اقتصادی شهروندان افغانستان، تمامی پول‎‌ها را رها کند.

پیش از این، دیده‌بان حقوق بشر نیز اجرایی‌شدن این تصمیم را برای افغانستان مشکل‌ساز خوانده است. این نهاد تأکید کرده است که پول‌های منجمدشده مربوط به افغان‌هاست و باید به شهروندان افغانستان تخصیص یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: