شماری از صرافان در کابل با ابراز نگرانی از فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا مبنی بر مصادرۀ بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، می‌گویند که این فرمان سبب کاهش ارزش پول ملی می‌شود.

عبدالرحمن زیرک، سخنگوی اتحادیۀ عمومی صرافان، تأکید می‌کند که با این تصمیم، ارزش افغانی کاهش می‌یابد و ممکن است بانک‌های خصوصی با رکود روبه‌رو شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، آگاهان اقتصادی به این باور اند که این فرمان رئیس‌جمهور آمریکا، ضربۀ سنگینی را بر روند چاپ پول افغانی می‌زند و کشورهای بیرونی هیچ علاقه‌‌یی برای پشتی‌بانی از پشتوانۀ ارز ملی افغانستان نخواهند داشت.

سیف‌الدین سیحون، آگاه امور اقتصادی می‌گوید که با واردنشدن دالر به بازارهای افغانستان، ارزش پول ملی سقوط می‌کند. به گفتۀ او، یکی از پشتوانه‌های پولی، داشتن اسعار است که ارزش پولی را متعادل نگه‌می‌دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، فرمان آزادسازی هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی از سوی این کشور بسته شده بود، را چند روز پیش امضا کرد. براساس این فرمان، ۳.۵ میلیارد دالر برای رسیده‌گی به کمک‌های بشردوستانه و بحران بشری در افغانستان و ۳.۵ میلیارد دالر دیگر برای پرداخت غرامت به بسته‌گان قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر در آمریکا در نظر گرفته شده است.

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما کاخ سفید به تازه‌گی اعلام کرده است که بدون حکم دادگاه ایالات متحدۀ آمریکا هیچ دارایی بانک مرکزی افغانستان به خانواده‌های قربانیان حمله‌های یازدهم سپتامبر، پرداخت نخواهد شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته که فرمان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دربارۀ دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان «یک گامی از روند است» و تا زمانی که حکم دادگاه در این زمینه صادر نشود، هیچ پولی انتقال نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: