شماری از کشاورزان در سرپل، می‌گویند که در نتیجه‌ی خشک‌سالی‌های پی‌درپی و نبود آب زراعتی، زمین‌های بسیاری به بیابان تبدیل شده و به کشت‌زارهای للمی آسیب جدی رسیده است.

آن‌ها، از حکومت سرپرست امارت اسلامی خواهان ساخت سردخانه‌های معیاری، بندهای آب‌گردان و فراهم‌آوری کمک‌های فوری به کشاورزان آسیب‌دیده‌ی این ولایت اند.

عبدالقادر، کشاورز در سرپل، می‌گوید که امسال با کشت گندم، جو، جواری و خربزه، حاصلات خوبی به دست نیاورده و ۵۰۰ هزار افغانی زیان کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی او، کشاورزان به دلیل نبود سردخانه‌های معیاری و بندهای آب‌گردان، سالانه زیان‌های هنگفت مالی را متحمل می‌شوند و هیچ نهادی هم زمینه‌ی کمک به کشاورزان متضرر را فراهم نکرده است.

او می‌افزاید: «خشک‌سالی کشت و کار را از بین برد، هیچ چیزی نماند، ۵۰۰ هزار افغانی مصرف کردم، ۱۰۰ هزار افغانی به دست آوردم. خداوند کاری نکند، از دست بنده پوره نیست. حالا حیران مانده‌ام که قرض مردم را از کجا بدهم، وضعیتم خیلی خراب است.»

عنایت‌الله، دیگر کشاورز در سرپل، نیز می‌‌گوید که اگر حکومت سرپرست امارت اسلامی توجه نکند و سهولت‌های بیش‌تر را فراهم نکند، وضعیت بدتر از این می‌شود.

به گفته‌ی او، شمار بسیاری از کشاورزان از ولسوالی‌های سانچارک، صیاد و گوسفندی که بدهکار شده اند، به هدف کارکردن به ایران رفته اند.

عنایت‌الله می‌‌افزاید: «ما هنوز وضعیت خوبی نداریم، سال‌به‌سال خشک‌سالی است و هیچ کسی هم کمک نمی‌کند و همه از کشت و کار متضرر شده اند. ادامه‌ی این وضعیت، مردم را به فقر ۱۰۰ درصدی می‌برد و قطعی می‌برد.»

در همین حال، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری سرپل، مشکلات کشاورزان این ولایت را تأیید می‌کنند و وعده می‌دهند که تلاش بیش‌تر را برای ایجاد سهولت به کشاورزان این ولایت انجام می‌دهند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمدشریف مصدق، آمر امور زراعتی ریاست زراعت سرپل، می‌گوید که کشاورزان این ولایت در نتیجه‌ی خشک‌سالی‌های پسین متضرر شده اند و این ریاست به هدف ایجاد سهولت‌های بیش‌تر به کشاورزان، تلاش می‌کند.

او می‌افزاید: «سرپل آب‌وهوای خوب دارد و تلاش ما این است که کشاورزان را مورد حمایت قرار بدهیم و این تلاش‌ها به سطح ولایت تا وزارت ادامه دارد.»

این در حالی است که مسئولان محلی سرپل از ساخت بند آب «دره‌ی سلطان ابراهیم» که ۳۷ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد، در آینده‌ی نزدیک سخن می‌زنند و ساخت آن را گامی مثبت در این ولایت می‌خوانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: