شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز (پنج‌شنبه، ۲ سنبله) در مراسمی در غرب کابل، به کشورهای همسایه اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان در برابر شان استفاده نخواهد شد و نیز از کشورهای همسایه می‌خواهد که از خاک شان امنیت افغانستان را تهدید نکنند. او از امارت اسلامی می‌خواهد که مرزهای افغانستان را تأمین امنیت کند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه، می‌گوید‌: «ما به کشورهای همسایه اطمینان می‌دهیم که از خاک افغانستان علیه شان استفاده نمی‌شود و نیز از آن‌ها می‌خواهیم کسی را اجازه ندهند که از خاک شان امنیت افغانستان را تهدید کنند. ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که امنیت مرزها را تأمین کند و به کسی اجازه ندهد که داخل کشور شود و امنیت افغانستان را تهدید کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شیرمحمد عباس استانکزی، از امریکا و اروپا می‌خواهد که با امارت اسلامی روابط نیک داشته باشند و نیز در بازسازی افغانستان هم‌کاری کنند. او یک بار دیگر از امارت اسلامی می‌خواهد که دروازه‌های مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم باز کند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه، تأکید می‌کند وجیبه‌ی امارت اسلامی است که در چوکات «شریعت اسلامی» زمینه‌ی کار را به زنان فراهم کند. او می‌افزاید: «امارت اسلامی باید دروازه‌های علم را به روی همه باز و زمینه‌ی کارآفرینی افراد نخبه را در امارت اسلامی مساعد کند و نیز وجیبه‌ی امارت اسلامی است که در چوکات شریعت اسلامی زمینه‌ی کار را به زنان فراهم کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شفیع‌الله ثاقب، رییس دعوت و ارشاد وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، در این مراسم می‌گوید که گروه‌هایی تلاش دارند در افغانستان اختلاف‌های مذهبی را دامن بزنند. او از شهروندان می‌خواهد که اتحاد را میان شان حفظ کنند. «در افغانستان اشخاصی هستند که اختلاف‌های مذهبی را دامن می‌زنند و ما باید اتحاد و برادری خود را حفظ کنیم.»

گفتنی است که پس از حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی، مقام‌های کشورهای همسایه بارها از استفاده‌شدن خاک افغانستان در برابر این کشور‌ها، ابراز نگرانی کرده و مقام‌های امارت اسلامی همواره در پاسخ گفته اند که افغانستان به هیچ کشوری تهدید نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: