شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) در سمینار علمی_تحقیقی زیر عنوان «نقش زنان در خیرالقرون» در اکادمی علوم افغانستان، می‌گوید که امارت اسلامی برای بقای خود باید امانت را به اهلش بسپارد، عدالت را تأمین و دروازه‌های مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها را به روی همه باز کند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه، می‌افزاید که امارت اسلامی برای پیشبرد نظام باید قانون اساسی را تصویب کند و امور خود را باید مطابق آن پیش ببرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شیرمحمد عباس استانکزی، می‌گوید: «برای این که امارت اسلامی ده‌ها و صدها سال دوام کند، باید امانت به اهلش سپرده و عدالت تأمین شود و حکومت امارت اسلامی برای تمام مردم دروازه‌های علم را باز کند و این فریضه‌ی حکومت است.»

در همین حال، عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، می‌گوید که زنان در آموزه‌های دینی حق کار و فراگیری دانش را دارند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، می‌افزاید: «زنان می‌توانند داکتر/پزشک باشند، می‌توانند تجارت‌پیشه باشند و حتا می‌توانند قاضی باشند و در بخش‌های عدلی کار کنند و این علوم را از طریق دانش‌گاه می‌آموزند و دین اسلام و علما اختلاف نظر ندارند.»

گفتنی است که پس از حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی، مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم بسته و نیز کار به روی زنان به گونه‌ی گسترده‌ای محدود شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: