سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد از کمک ۱۵۰ میلیون دالری بانک جهانی برای ارائۀ کمک‌های حیاتی معیشتی به آسیب‌پذیرترین جمعیت‌های روستایی در افغانستان خبر داده است. این سازمان گفته است که این پروژه به هدف افزایش تولید مواد خوراکی در سطح محلی و بهترشدن شرایط زنده‌گی کشاورزان کم‌زمین عملی می‌شود.

این پروژه بخشی از بستۀ کمکی ۱۹۵ میلیون دالری بانک جهانی به مردم روستایی افغانستان است که در مرحلۀ نخست، ۱۵۰ میلیون دالر به سازمان غذا و کشاورزی پرداخت می‌شود و قرار است ۴۵ میلیون دالر دیگر در دو سال آینده پرداخت شود.

سازمان غذا و کشاورزی با پخش گزارشی گفته است که براساس گزارش‌های برنامۀ جهانی غذا و دیگر سازمان‌های غیردولتی، حدود ۱۹٫۷ میلیون تن که تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان هستند، با گرسنه‌گی حاد روبه‌رو اند و قادر به تأمین غذای روزانۀ خود نیستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این سازمان افزوده است که سطح بالای ناامنی حاد غذایی در سراسر افغانستان به‌دلیل ترکیبی از اقتصاد در حال فروپاشی و ادامۀ خشک‌سالی در این کشور هم‌چنان ادامه دارد. در عین حال، اثرات جنگ در اوکراین وضعیت امنیت غذایی را تشدید می‌کند، قیمت مواد غذایی و نیز هزینه‌های حیاتی کشاورزی به ویژه کود را افزایش می‌دهد.

در گزارش تأکید شده است که این وضعیت بر کشورهای منطقه که گندم را به افغانستان عرضه می‌کنند، فشار وارد می‌کند که صادرات‌شان را محدود کنند و به مصرف داخلی‌شان اولویت دهند.

طبق گزارش، بخش نخست پروژۀ بانک جهانی بر تولید گندم با پشتی‌بانی حدود ۲٫۱ میلیون تن تمرکز خواهد کرد که هر سال در فصل‌های کاشت در نوامبر ۲۰۲۲ و مارچ تا نوامبر ۲۰۲۳ به آنان خواهد رسید.

رفع نیازمندی‌های تغذیۀ کودکان و کمک با افراد معلول و دچار بیماری‌های صعب‌العلاج نیز در این پروژه شامل است. هم‌چنان قرار است به ۱۵۰ هزار زن روستایی در بخش زراعت و تغذیۀ بهتر آموزش داده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بخش دوم این پروژه مربوط بازسازی سیستم آبیاری ، مدیریت آب و بهبود کیفیت خاک زمین‌های زراعتی است  که در برنامۀ بازسازی سیستم آبیاری ۱۳۷ هزار هکتار زمین، به ۱.۹ ملیون تن فرصت شغل و کار در بدل پول نقد فراهم می‌شود.

بانک جهانی در سیزدهم جوزای سال روان سه پروژه را به ارزش مجموعی ۷۹۳ میلیون دالر که خدمات فوری و ضروری غذایی، معیشتی و بهداشتی را به شهروندان افغانستان ارائه می‌کند، تصویب کرد. این بانک با پخش اعلامیه‌یی گفت که این پروژه‌ها خارج از کنترل حکومت امارت اسلامی، از طریق نهادهای سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی اجرا خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: