خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده که بانک جهانی سه پروژه را در بخش‌های صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیۀ زنده‌گی در افغانستان از سر گرفته است، اما حدود ۱۵۰ میلیون دالر برای پروژه‌های بخش معارف را هم‌چنان حفظ می‌کند.

در گزارش آمده که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرده که قرار است صندوق بازسازی افغانستان و دیگر کمک‌کننده‌گان بزرگ این صندوق روز جمعه، در نشستی دربارۀ وضعیت اقتصادی و مشکلات مصونیت غذایی در افغانستان گفت‌وگو کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به نقل از گزارش، نماینده‌گان صندوق بین‌المللی پول، بانک توسعۀ اسلامی و هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما‌ نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

بانک جهانی در ماه مارچ در واکنش به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر بسته‌ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم، چهار پروژه را به ارزش حدود ۶۰۰ میلیون دالر تعلیق کرد. اکنون تنها بخش معارف افغانستان که یکی از این پروژه‌هاست با ارزش ۱۵۰ میلیون دالر از سر گرفته نشده است.

این در حالی‌ست که بانک جهانی هفتۀ گذشته وضعیت اقتصاد افغانستان را وخیم خوانده تأکید کرد که درآمد سرانه در چهار ماه آخیر سال ۲۰۲۱ در پی تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، بیش از یک سوم کاهش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این بانک افزود که نزدیک به ۳۷ درصد خانواده‌ها در افغانستان پول برای خرید غذا نداشتند و ۳۳ درصد خانواده‌ها فقط پول برای خرید غذا داشتند، نه چیزی بیش‌تر از آن.

گفتنی‌ست که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان و قطع کمک‌های خارجی، بحران اقتصادی در این کشور روز افزون است و بربنیاد گزارش‌ها ۹۷ درصد از جمعیت غذای کافی برای خوردن ندارند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: