به تازگی، انجمن میوه‌ی خشک سمنگان با هم‌کاری مالی یک نهاد مددرسان، برای ۳۰۰ زن تنگ‌دست در این ولایت، زمینه‌ی کار را فراهم کرده است. این زنان در بدل مزد روزانه‌ی ۲۰۰ افغانی، سرگرم پوست‌کردن و بسته‌بندی، بادام و چهارمغز استند.

عبدالخالق، رییس انجمن میوه‌ی خشک سمنگان، می‌گوید؛ زنانی که در این مرکز کار می‌کنند، بیش‌تر شان تنگ‌دست استند که سرپرستی خانواده‌‌‌های شان را بر عهده دارند.

او می‌گوید که این زنان، «بدون پروژه، روزانه چهار سیر را میده می‌کنند و ۲۰۰ افغانی پول می‌گیرند و تقریبا سه سیر، سیر پنجا روپیه کرچ (پوست بادام و چهارمغز) خریدار اند می‌فروشند که روزانه چهار صد عاید می‌کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شماری از زنانی کارگر در این مرکز، با ابراز خرسندی از فراهم‌شدن زمینه‌ی کار، از نهاد‌های مددرسان و حکومت امارت اسلامی، می‌خواهند که برای زنان بیش‌تری، زمینه‌های شغلی را فراهم کنند.

بی‌بی اقبال، یکی از کارگران در این مرکز، به رادیو سلام‌وطندار می‌گوید: «خوش استم دیگه کمک میشه؛ خودم غریب استم. دیگر هم کار باشه کار می‌کنیم. روزانه‌ی صبح چای میته، بیسکویت میته و روز ۲۰۰ روپه میته.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ناجیه، خانم دیگری در مرکز میوه‌ی خشک سمنگان، می‌گوید: «از لحاظ اقتصادی همین جا که ما میایم، روز ۲۰۰ روپه میته، همین خوب است. دیگه همی بادام را که ما میده می‌کنیم، پوستشه میته به خاطر زمستان و به خاطر مواد سوخت استفاده می‌کنیم. بعضی خانواده‌ها است که مواد سوخت نداره.»

این در حالی است که به دنبال‌ روی‌کارآمدن امارت اسلامی، فضای کاری به زنان محدود شده و شماری زیادی از آن‌ها، به ویژه زنانی که سرپرسی خانواده‌ی شان را به عهده دارند، با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: