شماری از زنان بی‌جاشده‌ در هرات، صبح امروز (پنج‌شنبه، ۱۲ عقرب) صنایع دستی و اثرهای فرهنگی آفریده‌ی خود را در نمایش‌گاهی زیر نام «ساخت افغانستان» که با پشتیبانی مالی دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) و مؤسسه‌‌ی «ودان» برگزار شده بود، به نمایش گذاشتند.

نسیمه هاشمی، یکی از برگزار‌کنندگان این نمایش‌گاه، می‌گوید که در این نمایش‌گاه بیش از ۵۰۰ اثر فرهنگی و صنایع دستی زنان، به نمایش گذاشته شده است.

او می‌‌افزاید: «در این نمایش‌گاه خانم‌های بی‌جاشده‌ی داخلی در بخش‌های نقاشی، قالین‌بافی، دست‌دوزی و کیف‌دوزی که صنایع دستی خود شان است و تولید کرده را به نمایش گذاشته اند. ما در فضای امن و بدون ترس کار می‌کنیم و نمایش‌گاه‌ها را برگزار می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از زنانی که آفرینش‌های فرهنگی و صنایع دستی شان در این نمایش‌گاه به دید عموم گذاشته شده، می‌گویند که زنان نقش اساسی را در پیش‌رفت کشور دارند و مسئولان امارت اسلامی و مردم، بایستی از صنایع دستی و فرهنگی آن‌ها پشتیبانی کنند.

رویا اشرف‌زی، خانمی که صنایع دستی‌اش را به نمایش گذاشته است، می‌گوید: «من خودم در بخش کیف‌دوزی فعالیت دارم و ما می‌توانیم محصولاتی که درست می‌کنیم را به نمایش بگذاریم و تقاضای ما از مردم این است که بیایند از محصولات خود وطن استفاده بکنند. زنان نقش خوبی را در ساختن افغانستان دارند و تقاضای من از امارت اسلامی این است که زنان را در تمام عرصه‌ها حمایت کند.»

مرضیه حیدری، دیگر خانمی که صنایع دستی‌اش را به نمایش گذاشته است، نیر می‌گوید: «ما از تمام مردم خود می‌خواهیم که از ما حمایت بیش‌تر داشته باشند و ما می‌خواهیم که زنان پیش‌رفت زیادی کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نعیم‌الحق حقانی، رییس اطلاعات و فرهنگ هرات که در این نمایش‌گاه حضور داشت، ضمن پشتیبانی از صنایع دستی اثرهای فرهنگی‌ای که از سوی زنان آفریده شده، می‌گوید‌ که با فراهم‌شدن امنیت و شرایط بهتر اجتماعی، زنان می‌توانند قوی‌تر از گذشته کار کنند.

او می‌‌افزاید: «چنین چیزها کاملاً مورد حمایت نظام مقدس امارت اسلامی افغانستان قرار دارد و خانم‌ها در فضای فعلی نیز می‌توانند قوی‌تر از گذشته صنایع دستی خود را به نمایش بگذارند و از آن‌ها تقدیر شود.»

این چهارمین نمایش‌گاه صنایع دستی و فرهنگی زنان هرات است که با پشتیبانی مؤسسه‌ی «ودان» در این ولایت، برگزار می‌شود. به گفته‌ی برگزارکنندگان، این نمایش‌گاه برای سه روز راه‌اندازی شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: